Menu
0
Home Baseny Chemia basenowa Odkurzacze basenowe Ogrzewanie Filtracja Technika basenowa Wanny SPA Zbuduj basen Baza wiedzy Realizacje O nas Kontakt

Jak podgrzać wodę w basenie?

Wysłane przez Michal Niziolek dnia

Specyficzny klimat panujący w Polsce sprawia, że komfortowe korzystanie ze zbiornika jest możliwe jedynie przez 20-40 dni w ciągu całego roku. Sposobem na przedłużenie sezonu kąpielowego może być jednak dobór odpowiedniego systemu grzewczego, który pozwoli na optymalne podwyższenie temperatury wody podczas chłodniejszych miesięcy. Do najpopularniejszych rozwiązań należą m.in.  energooszczędne pompy ciepła do basenów, elektryczne podgrzewacze wody, folie solarne i żaluzje basenowe. 

 

Ogrzewanie basenu pompą ciepła

Basenowe pompy ciepła to urządzenia, które do podgrzewania wody wykorzystują odnawialną energię powietrza atmosferycznego. Zasada ich działania opiera się na współpracy poszczególnych komponentów. Czynnikiem chłodniczym jest freon, który krąży w obwodzie wewnętrznym pompy ciepła do basenów ogrodowych i zmienia stan z ciekłego na gazowy w parowniku. Substancja ta pochłania ciepło ze środowiska, a pod wpływem ciśnienia sprężarki znacząco zwiększa swoją temperaturę. Freon trafia następnie do skraplacza działającego jako wymiennik ciepła, w który wyposażona jest każda pompa ciepła basenowa. Pod wpływem ciśnienia i ogrzewania, następuje kierunkowa kondensacja czynnika chłodzącego. Aby usprawnić transfer, basenowa pompa ciepła posiada skraplacz ze specjalną cewką. Freon ulega kondensacji na ściankach wymiennika, oddając jednocześnie ciepło. Ze względu na wykorzystanie temperatury otoczenia, pompa ciepła do basenu jest w niewielkim stopniu zależna od poziomu nasłonecznienia. Koszty eksploatacyjne tych urządzeń są niższe w porównaniu z konwencjonalnym ogrzewaniem, a sam wydatek inwestycyjny mniejszy niż w przypadku kolektorów słonecznych. Prawidłowo dobrana pompa do podgrzewania wody w basenie pozwala na osiągnięcie temperatury sięgającej nawet 35-38 stopni. Urządzenia te mogą być w pełni zautomatyzowane, bądź też obsługiwane specjalnym sterownikiem. 

Elektryczny podgrzewacz wody

Ogrzewanie basenu elektrycznym podgrzewaczem wody polecane jest przede wszystkim do niedużych zbiorników, w przypadku których urządzenia te osiągają bardzo dużą wydajność. Do ich zalet należą niewielkie rozmiary, dzięki czemu nie wymagają specjalnego przygotowania i prowadzenia dodatkowych instalacji do transferu czynnika grzewczego z kotła. Elektryczny podgrzewacz wody (https://basensklep.pl/collections/elektryczne-podgrzewacze-wody) działa w sposób zbliżony do wymiennika ciepła. Podstawową różnicą jest brak wężownicy, zamiast której stosuje się grzałkę elektryczną. Obecność termostatu dodatkowo zabezpiecza przed przegrzaniem, a w razie braku wody wyłącza instalację. Urządzenia te najczęściej mają moc od 3 do 18 kW i zwykle wymagają podłączenia trójfazowego zasilania. Podgrzewacze wody zawsze powinno się odpowiednio dostosować do pojemności zbiornika i jego lokalizacji, a także możliwości i potrzeb użytkownika. Urządzenia te są droższe w eksploatacji niż pompa ciepła basenowa do domu, ze względu na dość wysoki pobór prądu.


Folia solarna do basenu 

Sposobem na ogrzanie wody kąpielowej może być także zastosowanie folii solarnej, czyli specjalnego przykrycia basenowego z komorami powietrznymi. Do jej zalet należy duża ekonomiczność, a także przyjazność dla środowiska. Folie solarne stosuje się wówczas, gdy basen jest nieużytkowany. W zależności od poziomu nasłonecznienia w ciągu dnia, wzrost temperatury wody basenowej może wynieść nawet kilka stopni Celsjusza. W nocy folia solarna do basenu wykazuje z kolei działanie izolacyjne, zabezpieczając tym samym przed stratami ciepła. Nie bez znaczenia pozostaje ograniczenie parowania wody, a także ochrona zbiornika przed zanieczyszczeniami. Folia bąbelkowa posiada film słoneczny, które może ogrzać nawet najgłębsze obszary zbiornika. W zależności od potrzeb, okrycie solarne można dociąć pod wybrany rozmiar i kształt za pomocą nożyczek. Zaleca się zabezpieczenie pokrywy przed bezpośrednim kontaktem z promieniowaniem słonecznym, bądź też ukrycie jej pod specjalnym materiałem odblaskowym. 

Rolety basenowe 

Żaluzje basenowe to trwałe pokrycie z profili PCV o specjalnie dobranym składzie chemicznym, wyposażone w zaczep o odpowiednim kształcie. Ich zastosowanie zatrzymuje pary wody, co znacząco minimalizuje straty ciepła oraz podnosi oszczędność energii do nawet 90 proc. Powietrze zamknięte w komorach paneli funkcjonuje jako izolacja i zapewnia dobrą wyporność, dzięki czemu rolety basenowe nie wymagają żadnych prowadnic. Sztywna pokrywa zbudowana z połączonych profili unosi się na wodzie, a ich końcówki pozostają szczelnie zamknięte za pomocą odpowiednio ukształtowanych zatyczek. Żaluzje basenowe mogą korzystać z elektrycznych rolek zwijających, które znacząco ułatwiają eksploatację. Nie należy wystawiać profili PCV na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych, ze względu na ryzyko deformacji spowodowanej brakiem chłodzenia wodą basenową.


Udostępnij ten post← Starszy post Nowszy post →