Jak dobrać pompę ciepła do basenu 15m3, 20m3, 30m2 i większych?
Wysłane przez Michal Niziolek dnia
Dobór mocy pompy ciepła do powierzchni basenu
Konieczność precyzyjnego doboru mocy pompy do powierzchni akwenu wynika z faktu, że straty ciepła przez odparowywanie są największe. Zastosowanie pompy do podgrzewania wody basenowej daje jednocześnie możliwość utrzymania dogodnych warunków eksploatacyjnych w każdym otoczeniu, w nieznacznym stopniu zależnym od nasłonecznienia. Straty ciepła największe i najszybsze są jednak w miejscach od dużym zacienieniu. Pompa ciepła do basenu wykorzystuje do podgrzewania wody energię odnawialną, dzięki czemu umożliwia eksploatację w różnych temperaturach. Zintegrowany wymiennik ciepła i skraplacz wykorzystują do pracy ciepło otoczenia, przez co przedłużają okres eksploatacji basenu w ciągu całego roku. Utrzymanie optymalnej temperatury pozostaje możliwe nawet w chłodniejszych miesiącach.
Wybór pompy ciepła do basenu 15 m3
Basen o powierzchni 15 m3 jest stosunkowo niewielki, dlatego przeznaczona dla niego pompa ciepła nie musi posiadać dużej mocy. W tym przypadku dobór urządzenia nie wymaga też przeprowadzania specjalistycznych obliczeń projektowych - wystarczy skorzystać z nomogramów udostępnianych przez producentów. Basen prywatny o powierzchni 15 m3 i standardowej konstrukcji nie posiada zwiększonych potrzeb cieplnych, dlatego podgrzewanie wody będzie efektywne nawet przy zastosowaniu pompy o mocy dobranej w oparciu o dane referencyjne z ogólnodostępnych tabeli. Na ich podstawie można określić, że pompa ciepła do basenu 15m3 powinna posiadać moc w zakresie 3,30 kW - 4,50 kW - zarówno w przypadku zbiorników przykrywanych folią solaryczną, jak i pozbawionych takiej osłony.
Wybór pompy ciepła do basenu 20 m3
Baseny o powierzchni 20 m3 są większe, dzięki czemu może w nich równocześnie przebywać więcej osób. W tym przypadku wciąż jednak potrzeby cieplne nie są przesadnie wysokie, dlatego moc pompy ciepła da się dopasować w oparciu o nomogram. Taki basen posiada jednak podwyższone wymagania pod względem czasu tzw. pierwszego podgrzewania wody, czyli tego realizowanego przed faktycznym rozpoczęciem sezonu kąpielowego. Wiąże się to z koniecznością nieprzerwanej pracy pompy przez okres ok. 3-5 dni, w zależności od występujących warunków otoczenia. Czas ten jest ściśle uzależniony od parametrów źródła ciepła, masy wody w basenie czy różnicy temperatur występującej na początku i na końcu ogrzewania. Pompa ciepła do basenu 20m3 powinna mieć moc od 4,80 kW do nawet 6,60 kW, z czego te o najwyższych parametrach dedykowane są głównie zbiornikom pozbawionym przykrycia izolacyjnego.
Wybór pompy ciepła do basenu 30 m2
Zbiorniki o powierzchni ok. 30 m2 należą do stosunkowo dużych. Takie wymiary są najczęściej wybierane przez inwestorów prywatnych, a także stosowane w przypadku niektórych obiektów publicznych. Z uwagi na większe wymagania cieplne, taki basen wymaga wykorzystania mocniejszej pompy ciepła. Urządzenia o wyższych parametrach dodatkowo wyposażane są w różne usprawnienia, takie jak np. system automatycznej pracy, funkcje diagnostyczne czy wzmocniony wymiennik ciepła o długiej żywotności. W przypadku basenów o takiej powierzchni, bardzo istotny dla efektywnego działania pompy jest poziom odparowywania wody. Jego intensywność zależy zarówno od wilgotności powietrza, prędkości jego przepływu oraz temperatury, jak i ruchu wody - lustro może być bowiem gładkie lub wzburzone. Straty ciepła zmniejszają się w sezonie letnim, ze względu na wzrost temperatury powietrza. Aby utrzymać efektywność ogrzewania wody przez cały sezon oraz poza nim, najlepszym rozwiązaniem będzie pompa ciepła do basenu 30m3 o mocy 7,10 kW - 9,60 kW.
Wybór pompy ciepła do większych basenów
Basen o powierzchni powyżej 30 m3 jest sporym wyzwaniem inwestycyjnym, a także rozwiązaniem dość drogim w późniejszej eksploatacji. W tym przypadku zakup pompy ciepła wiąże się też koniecznością uwzględnienia bardziej rozbudowanego systemu elementów doprowadzających wodę, włącznie z rurami czy kształtkami. Niezbędny może się okazać także opcjonalny bypass, który przepuszcza część obiegu wody poza urządzenie grzewcze. Komponent ten jest praktycznie niezbędny w sytuacji, gdy różnica przepływu wody między pompą filtracyjną a pompą ciepła jest zbyt duża. Wybrane urządzenie powinno posiadać dużą moc, a zrazem zapewniać odpowiednią ergonomię pracy w okresie nieużytkowania akwenu. Dla basenów o tak dużej powierzchni obligatoryjnie zaleca się też zastosowanie pokryw solarnych, które zabezpieczą zbiornik poza sezonem. W przypadku akwenów o wymiarach 40 - 45 m3 wskazane jest wykorzystanie pompy ciepła o mocy 8,60 - 12,5 kW. Jeżeli natomiast basen posiada powyżej 50 m3, niezbędne będzie urządzenie o mocy od 18,2 kW do nawet 26,0 kW.