Menu
0
Home Baseny Chemia basenowa Odkurzacze basenowe Ogrzewanie Filtracja Technika basenowa Wanny SPA Zbuduj basen Baza wiedzy Realizacje O nas Kontakt

Jak dobrać pompę ciepła do basenu 15m3, 20m3, 30m2 i większych?

Wysłane przez Michal Niziolek dnia

Zastosowanie basenowej pompy ciepła to jeden z najbardziej wydajnych sposobów ogrzewania wody kąpielowej. Aby urządzenie to działało efektywnie, powinno być jednak odpowiednio dopasowane do parametrów zbiornika. Kluczowe znaczenie mają jego wymiary, ponieważ moc pompy musi równomiernie rozprowadzać ciepło na całej powierzchni akwenu.

Dobór mocy pompy ciepła do powierzchni basenu

Konieczność precyzyjnego doboru mocy pompy do powierzchni akwenu wynika z faktu, że straty ciepła przez odparowywanie są największe. Zastosowanie pompy do podgrzewania wody basenowej daje jednocześnie możliwość utrzymania dogodnych warunków eksploatacyjnych w każdym otoczeniu, w nieznacznym stopniu zależnym od nasłonecznienia. Straty ciepła największe i najszybsze są jednak w miejscach od dużym zacienieniu. Pompa ciepła do basenu wykorzystuje do podgrzewania wody energię odnawialną, dzięki czemu umożliwia eksploatację w różnych temperaturach. Zintegrowany wymiennik ciepła i skraplacz wykorzystują do pracy ciepło otoczenia, przez co przedłużają okres eksploatacji basenu w ciągu całego roku. Utrzymanie optymalnej temperatury pozostaje możliwe nawet w chłodniejszych miesiącach.


Wybór pompy ciepła do basenu 15 m3

Basen o powierzchni 15 m3 jest stosunkowo niewielki, dlatego przeznaczona dla niego pompa ciepła nie musi posiadać dużej mocy. W tym przypadku dobór urządzenia nie wymaga też przeprowadzania specjalistycznych obliczeń projektowych - wystarczy skorzystać z nomogramów udostępnianych przez producentów. Basen prywatny o powierzchni 15 m3 i standardowej konstrukcji nie posiada zwiększonych potrzeb cieplnych, dlatego podgrzewanie wody będzie efektywne nawet przy zastosowaniu pompy o mocy dobranej w oparciu o dane referencyjne z ogólnodostępnych tabeli. Na ich podstawie można określić, że pompa ciepła do basenu 15m3 powinna posiadać moc w zakresie 3,30 kW - 4,50 kW - zarówno w przypadku zbiorników przykrywanych folią solaryczną, jak i pozbawionych takiej osłony.


Wybór pompy ciepła do basenu 20 m3

Baseny o powierzchni 20 m3 są większe, dzięki czemu może w nich równocześnie przebywać więcej osób. W tym przypadku wciąż jednak potrzeby cieplne nie są przesadnie wysokie, dlatego moc pompy ciepła da się dopasować w oparciu o nomogram. Taki basen posiada jednak podwyższone wymagania pod względem czasu tzw. pierwszego podgrzewania wody, czyli tego realizowanego przed faktycznym rozpoczęciem sezonu kąpielowego. Wiąże się to z koniecznością nieprzerwanej pracy pompy przez okres ok. 3-5 dni, w zależności od występujących warunków otoczenia. Czas ten jest ściśle uzależniony od parametrów źródła ciepła, masy wody w basenie czy różnicy temperatur występującej na początku i na końcu ogrzewania. Pompa ciepła do basenu 20m3  powinna mieć moc od 4,80 kW do nawet 6,60 kW, z czego te o najwyższych parametrach dedykowane są głównie zbiornikom pozbawionym przykrycia izolacyjnego.


Wybór pompy ciepła do basenu 30 m2 

Zbiorniki o powierzchni ok. 30 m2 należą do stosunkowo dużych. Takie wymiary są najczęściej wybierane przez inwestorów prywatnych, a także stosowane w przypadku niektórych obiektów publicznych. Z uwagi na większe wymagania cieplne, taki basen wymaga wykorzystania mocniejszej pompy ciepła. Urządzenia o wyższych parametrach dodatkowo wyposażane są w różne usprawnienia, takie jak np. system automatycznej pracy, funkcje diagnostyczne czy wzmocniony wymiennik ciepła o długiej żywotności. W przypadku basenów o takiej powierzchni, bardzo istotny dla efektywnego działania pompy jest poziom odparowywania wody. Jego intensywność zależy zarówno od wilgotności powietrza, prędkości jego przepływu oraz temperatury, jak i ruchu wody - lustro może być bowiem gładkie lub wzburzone. Straty ciepła zmniejszają się w sezonie letnim, ze względu na wzrost temperatury powietrza. Aby utrzymać efektywność ogrzewania wody przez cały sezon oraz poza nim, najlepszym rozwiązaniem będzie pompa ciepła do basenu 30m3 o mocy 7,10 kW - 9,60 kW.

 

Wybór pompy ciepła do większych basenów 

Basen o powierzchni powyżej 30 m3 jest sporym wyzwaniem inwestycyjnym, a także rozwiązaniem dość drogim w późniejszej eksploatacji. W tym przypadku zakup pompy ciepła wiąże się też koniecznością uwzględnienia bardziej rozbudowanego systemu elementów doprowadzających wodę, włącznie z rurami czy kształtkami. Niezbędny może się okazać także opcjonalny bypass, który przepuszcza część obiegu wody poza urządzenie grzewcze. Komponent ten jest praktycznie niezbędny w sytuacji, gdy różnica przepływu wody między pompą filtracyjną a pompą ciepła jest zbyt duża. Wybrane urządzenie powinno posiadać dużą moc, a zrazem zapewniać odpowiednią ergonomię pracy w okresie nieużytkowania akwenu. Dla basenów o tak dużej powierzchni obligatoryjnie zaleca się też zastosowanie pokryw solarnych, które zabezpieczą zbiornik poza sezonem. W przypadku akwenów o wymiarach 40 - 45 m3 wskazane jest wykorzystanie pompy ciepła o mocy 8,60 - 12,5 kW. Jeżeli natomiast basen posiada powyżej 50 m3, niezbędne będzie urządzenie o mocy od 18,2 kW do nawet 26,0 kW.


Udostępnij ten post← Starszy post Nowszy post →