Menu
Koszyk 0
Home O nas Zbuduj basen Baza wiedzy Baseny Chemia basenowa Odkurzacze basenowe Ogrzewanie Filtracja Technika basenowa Wanny SPA Realizacje Kontakt

Ile chloru dozować do basenu?

Wysłane przez Piotr Musial dnia

Basen często kojarzy nam się z czymś związanym z wakacjami niestety posiadanie basenu to nie tylko przyjemności ale także obowiązki które wiążą się z regularnym czyszczeniem, filtrowaniem wody oraz chlorowaniem. Jeśli chcesz beztrosko cieszyć się kąpielami w czystej wodzie w basenie, powinieneś zapoznać się z zasadami które opisujemy w tym przewodniku.

Jak często dozować chlor do wody w basenie ogrodowym?

Żeby woda basenowa była krystalicznie czysta dla użytkowników basenu – należy regularnie dbać o wodę poprzez dodawanie środków do dezynfekcji. W basenach zarówno prywatnych jak i publicznych zazwyczaj do dezynfekcji i uzdatniania wody stosuję się chlor.

Chlor do basenu
W wodzie często mimo iż nie są widoczne, możemy znaleźć kurze, pyłki, trawa, zanieczyszczenia organiczne – wszystkie te drobnoustroje stanowią pożywkę dla mikroorganizmów oraz bakterii, których jeśli nie usuniemy z basenu mogą powodować liczne uczulenia jak i choroby skórne. Jednym z bardziej bezpiecznych środków dezynfekującym wodę które znajdziemy na rynku są tabletki wielofunkcyjne chlorowe. Chlor zwalcza i zapobiega powstawaniu grzybów zabija wszelkie bakterie które gromadzą się w wodzie w trakcie użytkowania. Ważnym aspektem korzystania z chloru jest jego utrzymanie na odpowiednim poziomie - ok 0,3 do 0,6 mg na litr wody basenowej. Do utrzymania odpowiedniego poziomu chloru - służą testery wody. W przypadku, kiedy temperatura jest wysoka lub duża ilość kapiących osób w basenie warto delikatnie przechorować basen, maksymalna wartość w takich przypadkach może wynosić do 1 mg na litr.  Jeśli masz dylemat ile powinno się zastosować tabletek chloru do basenu, powinieneś najpierw obliczyć ile wody jest w basenie. Kiedy wykonasz to ćwiczenie, będziesz mógł przygotować się zakupów w naszym sklepie. W asortymencie naszego sklepu możesz znaleźć różne produkty i tabletki do basenu:
  • tabletki multi chlor 20g do 5m3 wody,
  • tabletki multi chlor 60g do 10m3 wody
  • tabletki multi chlor 200g do 20m3 wody. 

Kiedy będziesz znal pojemność swojego basenu, w łatwy sposób będziesz mógł dobrać odpowiedni rozmiar tabletek z chlorem. Pamiętaj w Twoim basenie, chlor powinien być obecny cały czas, dlatego musisz regularnie kontrolować czy tabletki się już rozpuściły czy tez nie. Jeśli korzystasz z pływaka pamietaj żeby tabletki były wyciągnięte kiedy korzystasz z basenu.

Jak obliczyć, ile chloru do basenu na 1000 litrów wody?

Tak jak było wspomniane powyżej, zawartość chloru powinna być utrzymana na stałym poziomie w zakresie ok 0,3-0,6 mg na litr wody basenowej. Czyli na 1000 litrów wody będzie wymagane 600mg chloru. Mimo takiej zawartości środka dezynfekującego, w trakcie korzystania z basenu nie powinniśmy czuć nieprzyjemnego zapachu chloru. 

 

W przypadku, kiedy bedzie za dużo chloru w basenie ogrodowym nasz organizm może tego nie tolerować i może się to objawiać podrażnieniem skóry i oczu. Wysoki poziom chloru może też mieć niekorzystny wpływ na elementy niecki basenowej - może powodować korozję elementów metalowych. 

W przypadki kiedy poziom chloru jest za niski w wodzie mogą pojawić się bakterie glony, woda może stać się mętna lub zielona.  W przypadku kiedy zbyt długi okres czasu będzie niski poziom chloru może się okazać ze będzie wymagane chlorowanie szokowe, które pomoże podwyższyć poziom chloru jak i usnąć ewentualnie powstała zielona wodę

Automatyczne dozowniki chloru do basenu

W przypadku, kiedy Twój basen jest dużych rozmiarów to warto zainwestować w automatyczny system dozujący chemie basenowa. W naszej ofercie znajda państwo pełen asortyment takich urządzeń. Urządzenie to jest wyposażone w systemy które samodzielnie ocenia jakość wody w basenie i zawartość chloru i w razie potrzeby automatycznie będą dozować wymaganą ilość chloru lub innych środków jak pH. Systemy te mogą również dozować flokulanty, antyglony czy tez inne środki które pomogą nam zadbać o wodę. Stacje automatyczne wyposażone są w systemy pomiarowe czyli sondy które wraz z pompkami dozującymi sterują cala aparatura do podawania chemii basenowej. Zachęcamy do kontaktu się z naszymi przedstawicielami który pomogą dobrać odpowiedni sprzęt.


Udostępnij ten post← Starszy post Nowszy post →