Menu
0
Home Baseny Chemia basenowa Odkurzacze basenowe Ogrzewanie Filtracja Technika basenowa Wanny SPA Zbuduj basen Baza wiedzy Realizacje O nas Kontakt

Ile chloru dozować do basenu?

Wysłane przez Michal Niziolek dnia

Basen często kojarzy nam się z czymś związanym z wakacjami, niestety posiadanie basenu to nie tylko przyjemności, ale także obowiązki, które wiążą się z regularnym czyszczeniem, filtrowaniem wody oraz chlorowaniem. Jeśli chcesz beztrosko cieszyć się kąpielami w czystej wodzie w basenie, powinieneś zapoznać się z zasadami które opisujemy w tym przewodniku.

Jak często dozować chlor do wody w basenie ogrodowym?

Żeby woda basenowa była krystalicznie czysta dla użytkowników basenu – należy regularnie dbać o wodę poprzez dodawanie środków do dezynfekcji. W basenach zarówno prywatnych jak i publicznych zazwyczaj do dezynfekcji i uzdatniania wody stosuję się chlor.

Chlor do basenu
W wodzie często mimo iż nie są widoczne, możemy znaleźć kurze, pyłki, trawa, zanieczyszczenia organiczne – wszystkie te drobnoustroje stanowią pożywkę dla mikroorganizmów oraz bakterii, których jeśli nie usuniemy z basenu mogą powodować liczne uczulenia jak i choroby skórne. Jednym z bardziej bezpiecznych środków dezynfekującym wodę które znajdziemy na rynku są tabletki wielofunkcyjne chlorowe. Chlor zwalcza i zapobiega powstawaniu grzybów zabija wszelkie bakterie które gromadzą się w wodzie w trakcie użytkowania. Ważnym aspektem korzystania z chloru jest jego utrzymanie na odpowiednim poziomie - ok 0,3 do 0,6 mg na litr wody basenowej. Do utrzymania odpowiedniego poziomu chloru - służą testery wody. W przypadku, kiedy temperatura jest wysoka lub duża ilość kapiących osób w basenie warto delikatnie przechorować basen, maksymalna wartość w takich przypadkach może wynosić do 1 mg na litr.  Jeśli masz dylemat ile powinno się zastosować tabletek chloru do basenu, powinieneś najpierw obliczyć ile wody jest w basenie. Kiedy wykonasz to ćwiczenie, będziesz mógł przygotować się zakupów w naszym sklepie. W asortymencie naszego sklepu możesz znaleźć różne produkty i tabletki do basenu:
  • tabletki multi chlor 20g do 5m3 wody,
  • tabletki multi chlor 60g do 10m3 wody
  • tabletki multi chlor 200g do 20m3 wody. 

Kiedy będziesz znal pojemność swojego basenu, w łatwy sposób będziesz mógł dobrać odpowiedni rozmiar tabletek z chlorem. Pamiętaj w Twoim basenie, chlor powinien być obecny cały czas, dlatego musisz regularnie kontrolować czy tabletki się już rozpuściły czy tez nie. Jeśli korzystasz z pływaka pamietaj żeby tabletki były wyciągnięte kiedy korzystasz z basenu.

Jak obliczyć, ile chloru do basenu na 1000 litrów wody?

Tak jak było wspomniane powyżej, zawartość chloru powinna być utrzymana na stałym poziomie w zakresie ok 0,3-0,6 mg na litr wody basenowej. Czyli na 1000 litrów wody będzie wymagane 600mg chloru. Mimo takiej zawartości środka dezynfekującego, w trakcie korzystania z basenu nie powinniśmy czuć nieprzyjemnego zapachu chloru. 

 

W przypadku, kiedy bedzie za dużo chloru w basenie ogrodowym nasz organizm może tego nie tolerować i może się to objawiać podrażnieniem skóry i oczu. Wysoki poziom chloru może też mieć niekorzystny wpływ na elementy niecki basenowej - może powodować korozję elementów metalowych. 

W przypadki kiedy poziom chloru jest za niski w wodzie mogą pojawić się bakterie glony, woda może stać się mętna lub zielona.  W przypadku kiedy zbyt długi okres czasu będzie niski poziom chloru może się okazać ze będzie wymagane chlorowanie szokowe, które pomoże podwyższyć poziom chloru jak i usnąć ewentualnie powstała zielona wodę

Automatyczne dozowniki chloru do basenu

W przypadku, kiedy Twój basen jest dużych rozmiarów to warto zainwestować w automatyczny system dozujący chemie basenowa. W naszej ofercie znajda państwo pełen asortyment takich urządzeń. Urządzenie to jest wyposażone w systemy które samodzielnie ocenia jakość wody w basenie i zawartość chloru i w razie potrzeby automatycznie będą dozować wymaganą ilość chloru lub innych środków jak pH. Systemy te mogą również dozować flokulanty, antyglony czy tez inne środki które pomogą nam zadbać o wodę. Stacje automatyczne wyposażone są w systemy pomiarowe czyli sondy które wraz z pompkami dozującymi sterują cala aparatura do podawania chemii basenowej. Zachęcamy do kontaktu się z naszymi przedstawicielami który pomogą dobrać odpowiedni sprzęt.


Udostępnij ten post← Starszy post Nowszy post →