Menu
0
Home Baseny Chemia basenowa Odkurzacze basenowe Ogrzewanie Filtracja Technika basenowa Wanny SPA Zbuduj basen Baza wiedzy Realizacje O nas Kontakt

Jaki powinien być poziom pH wody w basenie?

Wysłane przez Michal Niziolek dnia

Regularne sprawdzanie poziom pH wody to podstawa posiadania krystalicznie czystej wody w basenie.


Marzenie Polaków to często dom z basenem. Posiadanie basenu wiąże się jednak z pewnymi obowiązkami. Woda basenowa jest dość wymagająca jeśli chcemy żeby była krystalicznie czysta. Nie tylko musimy dbać o odpowiedni poziom chloru ale także musimy zapewnić stałe pH. W tym celu musimy wykonywać pomiary i stosować odpowiednią chemię basenową w celu jej korekcji. Poniższy blog odpowie na często zadawane nam pytania odnośnie tego jak utrzymać odpowiedni poziom pH jakie środki chemiczne stosować i jak zadbać o to żeby woda w basenie była bezpiecznym miejscem dla domowników.

Dlaczego utrzymanie odpowiedniej wartości pH wody w basenie jest ważne?

W zależności od wartości pH w wodzie możemy mieć różne odczynniki - kiedy pH = 7 wtedy woda ma odczyn neutralny, kiedy poziom spada poniżej 7 to mamy do czynienia z kwaśną wodą a kiedy poziom jest wyższy niż 7 woda wtedy ma odczyn zasadowy Kiedy pH w wodzie jest za wysokie możemy mieć podrażnione oczy, skóre oraz problem z przesuszającymi się włosami, na basenie widoczny jest szorstki nalot. W przypadku kiedy pH jest za niskie może dochodzić do podrażnienia błon śluzowych oraz korozji części metalowych w basenie. Dlatego bardzo ważne jest to żeby woda w basenie posiadała idealny poziom pH.

Woda w basenie powinna być utrzymywana w granicach od 7,0 do 7,4. Wg naszego doświadczenia, idealnym poziomem pH wody jest wartość 7.2. Taką wartość pH jest bezpieczna i zdrowa dla naszej skóry,  a wszelka chemia basenowa działają poprawnie.

Reasumując poziom pH wody basenowej jest bardzo ważnym parametrem wody ponieważ zapewnia efektywne wykorzystanie chemii basenowej jak i również gwarantuje brak problemu z podrażnieniem oczu oraz skóry człowieka.

Bayrol - chemia basenowa

 

W jaki sposób kontrolować pH wody w basenie?

Poziom pH możemy kontrolować za pomocą testerów ręcznych (testerem kropelkowym lub za pomocą pasków testowych) albo elektronicznych. Testery ręczne to najtańsze rozwiązania na rynku, wynik uzyskujemy po paru sekundach. Testery ręcznie zazwyczaj kosztują kilkadziesiąt złotych i można je zakupić w naszym sklepie.

Tester taki działa w bardzo prosty sposób, wystarczy do niego wlać wodę z basenu, wrzucić odpowiednią tabletkę i poczekać na rezultat testu. Wynik odczytujemy na postawie tego jaki kolor przybrała woda.

Jeśli chodzi o tester do wody elektroniczny tak zwany fotometr – jest to najdroższa i najdokładniejsza opcja. Ceny tutaj wahają się pomiędzy 300 a nawet 2000 PLN.  To zaawansowane urządzenie i bardzo dokładne, ale wymagają kalibracji w celu zagwarantowania dokładnego wyniku. 

Jak obniżyć poziom pH wody w basenie?

Poziom pH można obniżyć w bardzo prosty sposób. W celu zmniejszenia poziomu pH wody w basenie, należy oczywiście wykonać pomiar a następnie za pomocą środka pH minus obniżać poziom pH (zazwyczaj w celu obniżenia wartości o 0,1 pH potrzeba 100 g pH-Minus na 10 m³ wody). Warto tutaj wspomiec że największy wpływ wahania poziomu pH mają mają deszcze, zmiany temperatury oraz duża liczba osób kąpiąca się w basenie

 

Bayrol - pH minus

Bayrol pH Plus

Jak podwyższyć poziom pH wody w basenie?

W analogiczny do obniżania poziomu pH, możemy podwyższyć ten poziom poprzez zastosowanie środka pH Plus

 

Bayrol - pH plus

Bayrol pH Plus


Udostępnij ten post← Starszy post Nowszy post →