Menu
0
Home Baseny Chemia basenowa Odkurzacze basenowe Ogrzewanie Filtracja Technika basenowa Wanny SPA Zbuduj basen Baza wiedzy Realizacje O nas Kontakt

Zielona woda w basenie? Porady profesjonalistów

Wysłane przez Michal Niziolek dnia

Woda basenowa to środowisko, w którym mogą wykształcić się warunki bardzo korzystne dla rozwoju różnych mikroorganizmów. Dotyczy to zwłaszcza bakterii, grzybów i glonów, stanowiących zagrożenie dla osób korzystających z basenu. Bezpośrednim następstwem występowania drobnoustrojów jest zielony odcień wody, a także śliski nalot na dnie i ścianach zbiornika. Aby zapobiec tym zjawiskom, należy regularnie kontrolować określone parametry wody basenowej oraz dbać o systematyczne przeprowadzanie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Wiele osób zastanawia się jak pozbyć się zielonej wody w basenie albo walczą z zieloną wodą w basenie po dodaniu chloru. Nasz poradnik pomoże Wam zrozumieć jak się pozbyć zielonej wody.

Zielona woda w basenie domowe sposoby

Regulacja współczynnika pH wody basenowej

Współczynnik pH informuje o wartości kwasowo-zasadowej wody basenowej. Utrzymywanie tej wartości na prawidłowym poziomie stanowi podstawę właściwej pielęgnacji, ponieważ zwiększa efektywność stosowanych preparatów dezynfekujących. Kontrola odczynu wody powinna być przeprowadzana przynajmniej raz w tygodniu. Właściwy dla ludzkiej skóry współczynnik pH utrzymuje się w przedziale 7,0 - 7,4, dlatego taki właśnie odczyn musi posiadać woda w przydomowym zbiorniku. Parametr ten wymaga szczególnej uwagi podczas upałów - pod wpływem temperatury ulega bowiem podwyższeniu, a na skutek opadów deszczu obniżeniu. Do zmierzenia pH wody najlepiej wykorzystać elektroniczne testery do wody, które mogą również wskazać poziom całkowitego i wolnego chloru, alkaliczność oraz twardość wody. Jeżeli pH nie mieści się w wymaganym przedziale, należy zastosować środki podnoszące lub obniżające ten współczynnik. W tym celu bardzo dobrze sprawdzi się chemia Rainbow, w postaci specjalnego granulatu pH plus lub pH minus.

W naszym sklepie można znaleźć znakomite produkty firmy Bayrol, wystarczy kliknąć na produkty poniżej:

 Bayrol pH minus Bayrol - pH Plus

 

Do pomiaru poziomu parametrów wody można stosować fotometry, które również znajdują się w naszej ofercie:

 Blue Connect analizator wody Scuba tester wody

Poziom wolnego chloru i aktywnego tlenu

Mikroorganizmy rozmnażające się w wodzie basenowej powodują zieloną wodę w basenie i prowadzą do odkładania się śliskich osadów, ale też stanowią zagrożenie dla kąpiących się osób. Nawet niewielki kontakt z grzybami i bakteriami może wywołać alergie skórne, a nawet doprowadzić do niebezpiecznych infekcji. Dla utrzymania bezpieczeństwa zbiornika i użytkowników kluczowe znaczenie ma regularne stosowanie środków dezynfekcyjnych, takich jak wolny chlor. W naturze występuje on jako gaz, dlatego jego aplikacja odbywa się za pomocą specjalnie spreparowanych granulatów i tabletek. Poziom wolnego chloru w niecce powinien utrzymywać się na poziomie ok. 0,6 mg/l, a jego regularna kontrola znacząco podnosi czystość zbiornika. Do sprawdzenia jego zawartości również wykorzystać można odpowiednie urządzenie testujące, najlepiej w postaci ręcznego fotometru. Należy razem z nim stosować specjalne tabletki do testera wody, które bardzo szybko ulegają rozpuszczeniu. Jeżeli wolny chlor działa zbyt drażniąco i emituje nieprzyjemny zapach, basen zdezynfekować można również środkami na bazie aktywnego tlenu. Zapewniają one równie wysoki poziom higieny, a przy tym pozostają neutralne dla skóry. Poziom aktywnego tlenu również powinien być regularnie sprawdzany testerem. W celu wyrównania chloru w należy wiedzieć ile chloru do basenu trzeba zaaplikować, ta informacja jest uzależniona od produktu jakiego Państwo użyją, wszystkie szczegóły są zawsze zawarte na opakowaniach.
.

Zamów tutaj aktywny tlen marki Bayrol

Aktywny tlen - Bayrol


Dezynfekcja i zabezpieczanie wody

Większość zanieczyszczeń związanych z zielona woda w basenie można usunąć z wody za pomocą tabletek multifunkcyjnych. Taka chemia do basenu łączy w sobie wiele właściwości, ponieważ jednocześnie zapobiega przed rozwojem glonów, dezynfekuje oraz zbija nieczystości w większe cząsteczki. Za zielony koloryt wody i śliskie warstwy osadu odpowiadają przede wszystkim algi, czyli organizmy wielokomórkowe o bardzo szybkim cyklu rozmnażania się. W ich przypadku samo chlorowanie może nie wystarczyć, ponieważ z czasem ulegają uodpornieniu na ten zabieg. Większą efektywność zapewniają lampy UV-C do basenu, które wykorzystują w celach dezynfekcyjnych promienie UV i proces fotooksydacji. Ich zastosowanie chroni zbiornik przed zarazkami, ponieważ pozwala na kontrolowanie powstawania bakterii, pleśni oraz alg. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość zredukowania ilości dozowanego chloru, a tym samym wyeliminowania problemów z reakcjami alergicznymi.

 

Zamów tutaj tabletki multifunkcyjne marki Bayrol

 

Tebas 7310

Eliminowanie małych i dużych zanieczyszczeń

Przyczyną zielonej wody w basenie może być nadmierna obecność cząstek rozpuszczalnych w wodzie, takich jak kwasy, zasady, sole, aminokwasy czy mocznik. Na ich wyeliminowanie pozwala chemia Bayrol w postaci koagulantów, które minimalizują poziom mętności. Preparaty te łączą małe cząsteczki w większe skupiska, które następnie mogą być przechwycone przez filtr pompy. Dla efektywności tego procesu duże znaczenie mają odpowiednie złoża filtracyjne, które powinny być prawidłowo dobrane do modelu pompy. Obecnie najczęściej stosuje się w tym celu wkłady piaskowe, których drobnoziarnista struktura zapewnia skuteczną filtrację mechaniczną. Woda pobierana jest za pośrednictwem pompy, a następnie wprowadzana do filtra. Po oczyszczeniu trafia z powrotem do basenu, a zatrzymane przez złoże cząsteczki ulegają wypłukaniu. Aby usunąć większe zanieczyszczenia, najlepiej wykorzystać automatyczny odkurzacz do basenu. Z jego pomocą łatwo wyeliminować można brud, który osadza się na dnie i ścianach zbiornika.

W naszym sklepie DELFIN - Baseny.pl można znaleźć odkurzacze automatyczne:

TEBAS 7310

Tebas 7310

DOLPHIN S200

Dolphin S200


Udostępnij ten post← Starszy post Nowszy post →