Menu
0
Home Baseny Chemia basenowa Odkurzacze basenowe Ogrzewanie Filtracja Technika basenowa Wanny SPA Zbuduj basen Baza wiedzy Realizacje O nas Kontakt

Jak płukać filtr piaskowy i jak często?

Wysłane przez Michal Niziolek dnia

Płukanie filtra piaskowego w basenie jest czynnością, która powinniśmy wykonywać regularnie co 7 dni. Regularne czyszczenie filtra, pozwala utrzymywać krystalicznie czystą wodę w basenie. W trakcie płukania filtra usuwane są z basenu zanieczyszczenia organiczne, a także nadmiarowe ilości chemii basenowej

W przypadku, kiedy wskazówka manometru na filtrze będzie zlokalizowana na polu żółtym lub czerwonym należy również wykonać płukanie bez względu na 7 dniowy interwał czasowy w trakcie, którego było wykonywane płukanie filtra.

W przypadku, kiedy nie będziemy płukać filtra w odstępie 7 dni, możemy doprowadzić do sytuacji pogorszenia parametrów wody, a w ostateczności zużycia złoża filtrującego.

Filtracja wody

W celu zapewnienia poprawnej filtracji wody, zawór 6-drogowy powinien być ustawiony w pozycji - filtrowanie. 

Płukanie wsteczne filtra piaskowego - jak wykonać

Należy pamiętać i każda zmiana na zaworze 6 drogowym musi być wykonana przy wyłączonej pompie filtracyjnej.W celu wykonania płukania wstecznego należy   rączkę od zaworu ustawić odwrotnie to pozycji filtrowania - czyli tzw. backwash.  W takim ustawieniu zaworu, woda przepływa przez filtr w odwrotną stronę przez co wszelkie zanieczyszczenia zgromadzone w złożu jest wypłukiwane poza obieg filtracyjny basenu. Płukanie złoża należy wykonywać raz w tygodniu. Długość płukania jest uzależniona od wielkości złoża, w trakcie płukania należy obserwować wodę w filtrze. W momencie kiedy woda będzie pozbawiona zanieczyszczeń, można zakończyć etap płukania. Zazwyczaj płukanie trwa ok 3-4 minut. 

Układanie złoża - jak długo?

Po wypłukaniu złoża, należy ustawić zawór 6-drogowy w nowej pozycji - tzw - Rinse - przed ustawieniem tej pozycji należy wyłączyć pompę cyrkulacyjną. W tym ustawieniu filtr pozbywa się pozostałości zanieczyszczeń. Po zakończeniu tego etapu, należy wyłączyć pompę cyrkulacyjną i ustawić zawór w pozycje filtracji. 

Jeśli chodzi o płukanie filtra piaskowego, to ustawienia zaworu 6 drogowego ograniczają się do trzech ustawień:  filtracji, płukania wstecznego oraz układania złoża. Pozostałe pozycje stosuje się podczas prac serwisowych albo kiedy chcemy zamknąć basen. Poniżej znajdą Państwo informacje na temat pozostałych pozycji zaworu 6 drogowego.

Ustawienie zaworu na cyrkulacje - kiedy się stosuje?

Pozycja cyrkulacji używana jest zazwyczaj podczas prac serwisowych. Kiedy zawór jest ustawiony w tej pozycji, woda nie przechodzi przez złoże w filtrze. Filtr jest pomijany i woda trafia bezpośrednio do basenu. 

Opróżnianie basenu z wody

Kiedy nasz basen wymaga, prac w obrębie niecki, można skorzystać z zaworu 6 drogowego do wypuszczenia wody z basenu, w tym celu, należy ustawić zawór na pozycje - Waste, entleeren. W tej pozycji można rownież podłączyć odkurzacz ręczny.

Zamykanie przepływu wody

Każdy zawór 6 drogowy jest wyposażony w również w możliwość zamknięcia przepływu wody - w celu zamknięcia przepływu wody, należy ustawić rączkę zaworu na pozycje - Closed

 

Decalcit filter - środek do czyszczenia złoża w filtrze

Bayrol - Decalcit


Udostępnij ten post← Starszy post Nowszy post →