Menu
0
Home Baseny Chemia basenowa Odkurzacze basenowe Ogrzewanie Filtracja Technika basenowa Wanny SPA Zbuduj basen Baza wiedzy Realizacje O nas Kontakt

Mętna woda w basenie - przyczyny - jak wyklarować wode w basenie?

Wysłane przez Michal Niziolek dnia

Wielu użytkowników basenów zastawia się co zrobić, aby woda w basenie była czysta?  Często padają pytania, czy zabiegi pielęgnacyjne wody w basenie zajmą dużo czasu. Poradnik ten posłuży użytkownikom basenów zadać o to, żeby nie powstała mleczna woda w basenie.

W słoneczne dni idealnym rozwiązaniem jest chłodzenie się w basenie. Posiadanie basenu wiąże się z pewnymi obowiązkami. Jeśli nie będziemy dbać o wodę w basenie stosując środki do dezynfekcji basenu, bardzo szybko zauważamy, że woda basenie przestanie być krystalicznie czysta, a z czasem może stać się mętna. Dla nas to oznacza ostatni dzwonek, żeby zająć się wodą, w innym przypadku możemy doprowadzić do sytuacji, że osoby korzystające z basenu mogą nabawić się chorób skórnych jak i podrażnienia błon śluzowych. 

W przypadku kiedy nie podejmiemy żadnych kroków w celu ustabilizowania krytycznych parametrów wody, jedynym rozwiązaniem będzie wymiana wody w basenie, co w przypadku basenów ogrodowych może być dość kosztownym przedsięwzięciem  w szczególności kiedy na basen nie mamy założonego osobnego licznika wody. 

Mętna woda w basenie to problem, który dotknął praktycznie każdego użytkownika basenu. Najczęściej przyczyną mętnej wody jest zbyt dużą lub zbyt mała ilość środków dezynfekujących. Dodatkową przyczyną mętnej wody w basenie może być zbyt dużą ilość szczątków organicznych pozostałych po kąpielach.

W celu pozbycia się mętnej wody, należy wyczyścić basen przy pomocy odkurzacza basenowego, Następnie przepłukać złoże w filtrze i wyregulować odczyn pH (ok 7,2).

Po wykonaniu powyższych czynności należy przeprowadzić chlorowanie szokowe i ustabilizować poziom chloru do wartości: 0,3-0,6. Pomoże to nam walczyć z mleczną woda w basenie. Do tego zadania należy użyć testera, do wody który można znaleźć u nas w sklepie.

W dalszych krokach należy efektu dodać środka flokującego (ma za zadanie poprawę krystaliczności wody i poprawę filtracji). Po powyższych zabiegach musimy mierzyć codziennie pH wody. Ważnym aspektem tutaj jest to że woda musi być filtrowana, aż do momentu całkowitego zaniku zmętnienia wody.

Ważne jest także, aby przed kąpielą w basenie każda osoba brała prysznic, dokładnie opłukując stopy.

Jak wyklarować wodę w basenie?

W trakcie trwania sezonu, należy co najmniej raz w tygodniu kontrolować pH wody oraz twardość wody - w przypadku basenów domowych powinna ona wynosić ok 14-18°n).

W trakcie użytkowania basenu, należy również zwracać uwagę na twardość wody -  gdyż jest ona również jednym z częstszych powodów występowania mętnej wody w basenie. Warto zaopatrzyć się w środki które umozliwia stabilizacje wody. 

Kiedy woda jest zbyt twarda, może również doprowadzić do uszkodzenia filtrów. Aby oczyścić z kamienia basen, należy skorygować poziom pH wody do wartości optymalnej czyli ok 7,2. Następnie należy usunąć chemicznie substancję wywołujące powstawanie białego osądu - tutaj zastosowanie znajdzie klaryfikator który pozwoli szybko wytrącić osady, tak aby potem zostały wyłapane przez filtr w basenie.

 

 


Udostępnij ten post← Starszy post Nowszy post →