Menu
0
Home Baseny Chemia basenowa Odkurzacze basenowe Ogrzewanie Filtracja Technika basenowa Wanny SPA Zbuduj basen Baza wiedzy Realizacje O nas Kontakt

Jak przygotować basen do jesieni i zimy? Konserwacja i zabezpieczenie

Wysłane przez Michal Niziolek dnia

W okresie jesienno-zimowym temperatury są niskie, a dni coraz krótsze. Niesprzyjająca aura i ciągłe opady sprawiają, że sezon kąpielowy ostatecznie się kończy. W okresie tym basen powinien być przede wszystkim odpowiednio zabezpieczony i zakonserwowany, aby jego elementy nie uległy poważnym uszkodzeniom. Zastosowanie odpowiednich akcesoriów, urządzeń i środków sprawi, że po zakończeniu zimy akwen będzie w pełni sprawny oraz gotowy do ponownego użytku.


Pozostawienie odpowiedniego poziomu wody w basenie

Niezależnie od technologii budowy basenu, na okres jesienno-zimowy nie powinno się spuszczać z niego całej wody. Aby zabezpieczyć konstrukcję przed uszkodzeniami, należy bowiem odpowiednio zrównoważyć zamarzniętą cieczą siły oddziałujące na ściany przez zamarzniętą ziemię. Poziom pozostawionej wody powinien być jednak nieco niższy, niż podczas normalnego użytkowania w sezonie. W przypadku basenów pozbawionych osłony, trzeba liczyć się z rezultatami obfitych opadów. Tafla wody powinna znajdować się około 15-20 cm poniżej dysz, wlotu skimmera oraz urządzeń zamontowanych w zbiorniku.


Zabezpieczenie wody kąpielowej na okres jesienno-zimowy

Przygotowując basen na jesień oraz zimę, należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu pozostawionej wody. Warto wyregulować poziom pH, a także przeprowadzić kompleksową dezynfekcję. W tym celu konieczne jest zastosowanie środków chemii basenowej, które zapobiegną powstawaniu mocniejszych zabrudzeń oraz zahamują rozwój glonów czy alg. Preparaty te warto ponownie zaaplikować także na wiosnę. W tym celu bardzo dobrze sprawdzi się chociażby chemia basenowa Rainbow, ponieważ w ofercie tego producenta nie brakuje środków do regulacji pH plus i pH minus, chloru w tabletkach i granulacie czy wydajnych antyglonów w płynie.


Zabezpieczenie instalacji i ścian basenu

Kolejnym krokiem powinno być spuszczenie wody z instalacji grzewczej i filtrującej, a także zakręcenie zaworów. Takie funkcje posiada obecnie praktycznie każda pompa ciepła do basenu, która umożliwia kontrolowanie przepływu. Praktycznym rozwiązaniem jest dołączenie do urządzenia zestawu bypass, pozwalającego na wygodniejszą konserwację na okres zimowy. Taką funkcję posiada np. pompa ciepła do basenu o pojemności 20 m3 Hydro-S, dostępna także w innych wariantach mocy. Na zimę warto też odpowiednio zabezpieczyć ściany akwenu, ze względu na ryzyko uszkodzeń spowodowanych naturalnym zjawiskiem rozszerzania się lodu. W tym celu do zbiornika wrzucić można przeręble lub inne plastikowe i styropianowe przedmioty, które wchłoną część wytwarzanego przez lód nacisku. Nie powinny być one jednak umieszczane w jednym miejscu, tylko rozkładane na całej powierzchni basenu.


Ochrona powierzchni basenu

Zbiornik warto też zabezpieczyć odpowiednią zasłoną, dzięki której na wiosnę nie będzie konieczne wyławianie z wody liści oraz innych zanieczyszczeń. W tym celu bardzo dobrze sprawdzają się rolety basenowe, zaprojektowane specjalnie jako przykrycia zimowe. Osłony tego typu wykonane są z solidnych tkanin poliestrowych pokrytych grubą warstwą PVC, co zapewnia odporność na temperatury sięgające nawet -30 stopni Celsjusza. Rolety dopasować można zarówno do typowych basenów prostokątnych, jak i dociąć na praktycznie dowolny kształt i wymiar. Tego rodzaju osłony pozwalają na łatwe i szybkie przygotowanie zbiornika po przestoju zimowym, przez co nie wymaga on dodatkowego zabezpieczenia przed nowym sezonem.


Użytkowanie basenu poza sezonem letnim

Korzystanie z basenu w okresie jesienno-zimowym nie jest szczególnie komfortowe. Jeżeli jednak woda będzie odpowiednio podgrzewana, sezon przedłużyć można nawet do listopada i zażywać kąpieli również wczesną wiosną. Najprostszym rozwiązaniem jest w takim przypadku elektryczny podgrzewacz wody do basenu, czyli urządzenie zasilane prądem. Obecność regulowanego termostatu sprawia, że temperaturę wody da się utrzymać na określonym poziomie. Użytkowanie elektrycznego podgrzewacza niweluje liczne problemy związane z eksploatacją akwenu poza sezonem, a tym samym zwiększa opłacalność przydomowej inwestycji.
Udostępnij ten post← Starszy post Nowszy post →