Menu
0
Home Baseny Chemia basenowa Odkurzacze basenowe Ogrzewanie Filtracja Technika basenowa Wanny SPA Zbuduj basen Baza wiedzy Realizacje O nas Kontakt

Jak skutecznie usunąć glony z basenu?

Wysłane przez Michal Niziolek dnia

Glony to organizmy wielokomórkowe, które mogą rozwijać się w wodzie basenowej. Ich cechą charakterystyczną jest bardzo duża szybkość rozmnażania się - nawet w czasie kilku godzin. Algi budują związki organiczne z obecnych w wodzie związków nieorganicznych, co staje się przyczyną uciążliwych zanieczyszczeń. Na rozwój glonów najmocniej narażone są baseny w miejscach mocno nasłonecznionych i ciepłych, ze względu na występowanie dogodnych dla nich warunków. Algi mogą rozprzestrzenić się na cały zbiornik, powodując zmętnienie wody, śliski nalot na ścianach i dnie oraz zielonkawe zabarwienie akwenu. U szczególnie wrażliwych osób, glony wywołują podrażnienia skóry i alergie.  


Pielęgnacja zbiornika

Systematyczne dbanie o stan zbiornika basenowego utrzymuje klarowność wody, ale też eliminuje ryzyko pojawienia się glonów. Regularna pielęgnacja może nawet całkowicie zahamować wzrost tych organizmów. Jeżeli jednak się pojawią, trzeba usunąć zalegające na ścianach i dnie basenu nieczystości. W tym celu warto zastosować specjalny odkurzacz basenowy. Modele ręczne obsługiwane są bezpośrednio przez użytkownika, natomiast urządzenia automatyczne działają w pełni samodzielnie. Zastosowanie tego drugiego typu ma szczególne znaczenie w przypadku dużych zbiorników, które są regularnie użytkowane w sezonie letnim. Automatyczny odkurzacz do basenu oszczędza czas, a także ogranicza ilość stosowanej chemii basenowej.

Oczyszczanie i dezynfekcja

Aby pozbyć się glonów w basenie i zmniejszyć ryzyko ich ponownego rozwoju, należy utrzymywać zbiornik w odpowiednio sterylnym stanie. Zanieczyszczenia w postaci pyłu, piasku, liści czy owadów dostarczają algom składniki odżywcze, dzięki którym mogą się rozmnażać. Poza oczyszczaniem dba basenu odkurzaczem, wyławianiem śmieci siatką oraz zastosowaniem pompy basenowej z filtrem, należy również zadbać o regularną dezynfekcję zbiornika. W tym celu warto wykorzystać odpowiednie preparaty do basenu, czyli środki chemiczne dozowane w prawidłowych proporcjach do wody. Produkty te dezynfekują zbiornik poprzez usuwanie nie tylko bakterii, ale również różnych odmian glonów. Taka chemia do basenu ogrodowego powinna być stosowana przynajmniej raz w tygodniu, aby wyeliminować efekt zielonej wody oraz osad z dna akwenu.

 

Utrzymywanie wysokiego poziomu chloru

Sposobem na pozbycie się glonów może być również utrzymywanie w basenie ogrodowym odpowiednio wysokiego poziomu chloru. Jeżeli algi zdołały na dobre zadomowić się w zbiorniku, celem ich eliminacji należy nawet dwukrotnie lub trzykrotnie podnieść stosowaną dawkę. Obecnie bardzo praktycznym rozwiązaniem jest chlor w tabletkach do basenu, który można łatwo dozować w odpowiedniej ilości. Pod tym względem dobrze wypada chociażby chemia basenowa Rainbow. Tabletka chloru do basenu nie jest oczywiście jedynym sposobem na utrzymanie wysokiego poziomu nachlorowania. Aby zwiększyć dawkę uderzeniową i skutecznie wyeliminować glony, warto zastosować również produkty w innej formie. Dużą efektywność zapewnia np. chlor do basenu w płynie lub granulacie. Po zakończonym oczyszczaniu, wodę należy przed kolejną kąpielą przefiltrować. W ten sposób poziom chloru zostanie obniżony do standardowego. Warto też zastosować tabletki do basenu multifunkcyjne, które dodatkowo działają glonostatycznie, usuwają bakterie oraz ułatwiają flokulację.

 

Regulacja poziomu pH

Czynnikiem wpływającym na rozwój glonów w jest pH wody kąpielowej, którego wartość na prawidłowym poziomie również jest w stanie zapewnić odpowiednia chemia do basenów ogrodowych. Dla ludzkiej skór najbezpieczniejsze jest pH w zakresie 7 - 7,4, dlatego takie właśnie parametry muszą być utrzymane w zbiorniku. Poziom pH bardzo szybko się zmienia pod wpływem pogody, dlatego wymaga szczególnie uważnej kontroli i regulacji w czasie deszczu i dużych upałów. W zależności od potrzeb, celem eliminacji glonów należy zastosować preparat pH plus lub pH minus. Algi mogą namnażać się nie tylko w basenach ogrodowych, ale również wannach spa. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem będzie dedykowana chemia basenowa HTH, która zawiera wysokie stężenie czynników aktywnych i szybko podwyższa lub obniża pH bez pozostawiania osadów.

Zastosowanie antyglonu

Glony można usunąć z basenu również za pomocą środków przeznaczonych specjalnie do tego celu. Szczególnie polecanym rozwiązaniem jest chemia basenowa Bayrol w postaci preparatu Bayrol Desalgin Jet. Środek ten ma postać niepieniącego się płynu, który dodatkowo posiada właściwości klarujące i usuwające zmętnienie wody. Oferowany przez tego producenta antyglon do basenu jest ekonomiczny w użyciu, ze względu na wysoką zawartość składników aktywnych oraz niewielkie dawki. Produkt ten posiada obojętne pH, a także nie zawiera chloru czy metali ciężkich. Skoncentrowana forma sprawia, że jest bezpieczny dla skóry. Aby usunąć nim algi, zaleca się najpierw przeprowadzić chlorowanie szokowe. Taka chemia do basenu powinna być stosowana również profilaktycznie, najlepiej raz w tygodniu.


Udostępnij ten post← Starszy post Nowszy post →