Menu
0
Home Baseny Chemia basenowa Odkurzacze basenowe Ogrzewanie Filtracja Technika basenowa Wanny SPA Zbuduj basen Baza wiedzy Realizacje O nas Kontakt

Wybieramy odkurzacz basenowy - co powinieneś wiedzieć i czym się kierować?

Wysłane przez Michal Niziolek dnia

Jak działa odkurzacz do basenu?

Sposób działania odkurzacza basenowego uzależniony jest od jego rodzaju. W sprzedaży znaleźć można trzy podstawowe typy tych urządzeń - ręczne, automatyczne i półautomatyczne. Te pierwsze obsługiwane są bezpośrednio przez użytkownika, dlatego odkurzenie nimi dużej powierzchni zabiera nieco więcej czasu i wymaga pewnego wysiłku. Ręczny odkurzacz do basenu powinien być wybierany przede wszystkim pod kątem wagi, ponieważ modele lżejsze są zdecydowanie łatwiejsze w sterowaniu. Automatyczny odkurzacz do basenu całą pracę wykonuje samodzielnie, dlatego jest to rozwiązanie dużo praktyczniejsze. Taki sprzęt wymaga jedynie odpowiedniego podłączenia i zaprogramowania, a następnie bezpośredniego uruchomienia. Cena modeli automatycznych jest wyższa od ręcznych, jednak rekompensuje ją znaczna oszczędność sił i czasu. Rozwiązaniem pośrednim jest natomiast półautomatyczny odkurzacz do basenu, który wykorzystać można również do czyszczenia punktowego. Taki sprzęt dobrze nadaje się do pielęgnacji przydomowych basenów średniej wielkości, a także jacuzzi. 

Jak wybrać dobry odkurzacz do basenu?

Wybierając odkurzacz do basenów, należy zwrócić uwagę na zakres działania takiego urządzenia. Niektóre modele są bowiem przystosowane do czyszczenia jedynie dna niecki, przez co nie sprawdzą się w przypadku konieczności usunięcia brudu zalegającego na ściankach zbiornika lub unoszących się na powierzchni wody. Przy wyborze warto zwrócić także na różnego rodzaju akcesoria, które mogą być dołączone do zestawu. Dotyczy to przede wszystkim takich elementów, jak np.

- filtry

- pompy filtrujące

- dodatkowe węże

- maty pod basen

- pokrywy na basen


Wielu producentów dołącza do zestawu z odkurzaczem również dedykowaną chemię basenową, którą należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami znajdującymi się na opakowaniu danego preparatu.

Jak podłączyć odkurzacz basenowy?

Sposób podłączania odkurzacza basenowego jest ściśle uzależniony od konstrukcji danego modelu. Jeżeli urządzenie nie jest wyposażone we własną pompę filtrującą, konieczne jest podłączenie do węża pompy rury ssącej. W ten sposób wytworzyć można ciśnienie, które wprawia w ruch szczotki i kółka znajdujące się w odkurzaczu. Proces ten umożliwia sprawne poruszanie się sprzętu po dnie zbiornika. Jednostki w pełni automatyczne dysponują własną pompą i filtrem, dzięki czemu nie wymagają podłączania do instalacji basenowej. Urządzenia te wystarczy uruchomić, aby wykonały całą pracę. Nie bez znaczenia pozostaje również sposób zasilania. Ręczne odkurzacze do basenu na baterie są małe, poręczne i lekkie, jednak posiadają ograniczoną wydajność. Do ich zalet należą niskie koszty eksploatacyjne, a do wad konieczność wymieniania baterii. Odkurzacze basenowe na akumulator mają zwykle wyższą moc, przez co są wydajniejsze. Urządzenia te sprawdzają się w przypadku większych zbiorników, a do prawidłowej pracy wymagają systematycznego ładowania. Wyróżnić można także odkurzacze do basenów, czyli zasilane sieciowo. Tego rodzaju sprzęt jest najbardziej zaawansowany, a przez to wyjątkowo efektywny. Urządzenia te posiadają wysoko przepływową pompę i pojemny worek filtrujący, dzięki czemu mogą sprawnie wyczyścić całą powierzchnię basenu. 

 

Jak odkurzyć basen?

W zależności od modelu odkurzacz do basenów może wymagać podłączenia pompy filtrującej. Jeżeli jednak nie ma takiego wymogu, czyszczenie dna basenu można rozpocząć praktycznie od razu. Urządzenia tego typu działają w sposób bardzo zbliżony do tradycyjnych odkurzaczy, ale w przeciwieństwie do nich są w stanie zasysać zanieczyszczenia razem z cieczą. Nieczystości osadzają się na filtrze, po czym woda kąpielowa na powrót wraca do obiegu. W przypadku modeli automatycznych konieczne jest również ich zaprogramowanie. Urządzenia te posiadają zwykle kilka cykli dostosowanych zarówno do wielkości basenu, jak i stopnia zabrudzeń. Po wybraniu konkretnego programu odkurzacz rozpoczyna swoją pracę. Jej efektywność wynika z zastosowania odpowiedniego mikroprocesora, który analizuje poziom zanieczyszczeń oraz automatycznie dostosowuje do parametrów zbiornika najbardziej oszczędny i szybki sposób działania. Optymalizuje on tym samym pracę całego urządzenia, co przekłada się na niższe zużycie energii.

    

Dlaczego warto kupić odkurzacz basenowy?

Inwestycja w odkurzacz do dna basenu może się okazać wyjątkowo praktyczna i opłacalna. Modele ręczne są proste i wygodne w użytkowaniu, a automatyczne i półautomatyczne niemal całkowicie niwelują konieczność jakiejkolwiek ingerencji w pracę urządzenia. Taki odkurzacz do basenów efektywnie czyści powierzchnię zbiornika, a po zakończeniu programu automatycznie się wyłącza. Sprzęt tego typu programowany jest w taki sposób, aby poruszając się bardzo dokładnie wyłapywał wszelkie nieczystości. Zróżnicowany wybór odkurzaczy przekłada się na spory rozrzut cenowy, co stanowi niemałą zaletę. Urządzenie te dopasować można do własnych możliwości budżetowych, a także rozmiarów posiadanego zbiornika. Odkurzacz do basenu to jednocześnie urządzenie wyjątkowo ekonomiczne w użyciu. Praca takiego sprzętu nie wymaga spuszczania wody ze zbiornika, co przekłada się na jej zdecydowanie mniejsze zużycie. Pozostaje to nie bez znaczenia zarówno dla domowego budżetu, jak i naturalnego środowiska. 


Udostępnij ten postNowszy post →