Menu
0
Home Baseny Chemia basenowa Odkurzacze basenowe Ogrzewanie Filtracja Technika basenowa Wanny SPA Zbuduj basen Baza wiedzy Realizacje O nas Kontakt

Jak zbudować basen w ogrodzie lub w domu? Czy wiesz jaki basen wybrać?

Wiele osób, które planują budowę basenu, zastanawia się jak zacząć, co będzie potrzebne do zbudowania wymarzonego basenu.

Poradnik, który stworzyliśmy bazuje na 31 letnim doświadczeniu zdobytym przez naszą firmę - DELFIN, która jest liderem w budowie basenów ogrodowych i domowych w Polsce.

Doświadczenie zdobyliśmy budując setki basenów (nasze wybrane realizację można znaleźć w zakładce - Realizacje) zarówno w Polsce jak i Europie. Specjalizujemy się nieckach betonowych które znane są że swojej trwałości.

Zanim zaczniemy budowę basenu, należy się zastanowić na technologią, która chcemy zastosować, czy będzie to basen: 

 • ze skimmerem
 • czy tez basen z rynną przelewową.

Baseny z rynnami przelewowymi, charakteryzują się tym że lustro wody jest na równo z powierzchnią rynny kratki przelewowej. Zaletą takich basenów jest brak zanieczyszczeń w obrębie linii brzegowej, co powoduje że tego typu baseny zyskują dużą popularność w obiektach publicznych.

Budowa basenu przelewowego charakteryzuję się bardziej skomplikowaną konstrukcją samego basenu, ściany takiego basenu muszą umożliwiać montaż rynien, które jest połączone systemem rur PVC z systemem filtrującym basenu.

Niezależnie od tego czy wybierzemy basen z przelewowym skimmerem czy też rynną, musimy podjąć decyzję dotyczącą wykończenia niecki basenowej. Istnieje parę sposobów wykończenia niecki. My polecamy niecki wykończone:

Oba sposoby wykończenia niecki basenowej są trwałe, aczkolwiek w basenach zewnętrznych, lepiej sprawdzi się zbrojona folia basenowa. Zaletą zastosowania folii basenowej, jest to że sam basen nie musi być szczelny, ponieważ szczelność zapewnia sama folia która jest zgrzewana za pomocą specjalne zgrzewarki do folii. Warto powierzyć tą czynność naszym specjalistą którzy, wykonają pracę najwyższej jakości. Nasza firma DELFIN specjalizuje się montażu folii hiszpańskiego producenta Renolit. Wszystkie produkty znajdują się pod linkiem. W naszej ofercie znajda Państwo zarówno folie jednokolorowe jak i również folie Renolit Touch, które dają efekt 3D.

Dobrze zamontowana folia gwarantuje bezproblemowe użytkowanie przez ponad 10 lat!

 

Alkorplan 2000 - jasnoniebieska folia

Alkorplan - niebieska folia

Zanim wkopiemy pierwsza łopatę pod nasz wymarzony basen, musimy zaplanować wiele elementów, musimy pamiętać o takich rzeczach jak:

 • zaplanowania systemu ogrzewania basenu
 • technologie wykonania niecki (najlepiej wykonać żelbet)
 • umieszczeniu maszynowni blisko basenu.

W maszynowni, będzie znajdował się sprzęt do filtracji i sterowanie basenu. Najlepszym miejscem na maszynownie jest pomieszczenie w piwnicach domu. Ułatwi nam to potem eksploatacje basenu i prace związane z serwisem.
Prace związane z budową basenu trwają pomiędzy 8 a 12 tygodni i warto je rozpocząć w okresie bezdeszczowym, żeby zapobiec ewentualnych komplikacjom związana z osuwającym się gruntem. Konstrukcja żelbetowa powinna być odpowiednio zaizolowana i ocieplona. Na etapie budowy, należy zamontować odpowiednie elementy technologiczne.

Po pracach budowlanych, następuje etap montażu osprzętu basenu w samej niecce jak i również w maszynowni. Po wykonaniu instalacji niecka zostaje wykończona folią lub mozaiką. 

Do instalacji wodnej basenu powinno się używać elementów z PVC-U. W przypadku pomp o wydajności ok 10 m3/h wystarczające powinny być przekroje rur - 50 mm. Jeśli mamy do czynienia z mocniejszymi pompami o wydajności ok. 20 m3/h, wtedy należy zastosować przekroje rur 63 mm. Na rurach montuje się zawory kulowe. Każdy element technologii basenowej powinien być zaopatrzony w bypass, który zapewnia możliwość naprawy czy wymiany urządzeń bez spuszczania wody z basenu.

Po zamontowaniu osprzętu i wykończeniu niecki następuje ostatni etap budowy basenu - montaż systemu ogrzewania i wykonanie zadaszenia (pozwoli to nam utrzymać basen w czystości, kiedy mamy do czynienia z basenem zewnętrznym).

Poniżej znajdują się schematy basenów które wykonuje nasza firma DELFIN.

Basen przelewowy

 

Basen skimmerowy

 

Schemat przedstawia rozmieszczenie elementów technologii basenowej:

1) Filtr basenowy – dobierany jest na podstawie wielkości basenu. Filtr zapewnia czysta wodę, filtr basenowy musi być wyposażany w jeden z poniżej opisanych wkładów:

2) Pompa basenowa – funkcjonuje razem z filtrem, wymuszając ruch wody. Po przefiltrowaniu wody, woda jest ona poddawana kolejnym zabiegom pielęgnującym, takim jak dezynfekcja przy pomocy środków chemicznych. Pompę basenową dobiera się do wielkości basenu, zakłada się że pompa powinna przefiltrować wodę około 2,5 razy w ciągu doby. Zatem jeśli mamy basen o wielkości 40m3 wody, należy rozważyć zakup pompy o wydajności 8m3 lub większej. Przy założeniu że woda musi być przefiltrowaną ponad dwa razy, pompa powinna chodzić ok 12 godzin na dobę. Należy też wziąć pod uwagę że im dłużej woda się filtruje tym lepiej, dlatego zasada dużej pompy a krótkiej filtracji nie będzie optymalnym rozwiązaniem. W naszym sklepie, specjaliści firmy DELFIN doradza, jak dobrać pompę do basenu. Pełen asortyment można znaleźć pod linkiem 

3) Skimmer basenowy – jest elementem, który służy do zbierania wody z powierzchni, która jest potem kierowana do systemu filtrującego. W przypadku basenów z rynną przelewową ten element nie istnieje.

Skimmer Euronorm - wąska ramka

skimmer euronorm

4) Jednostka sterująco-dozująca – jest nierozłącznym elementem systemu filtracji basenu, służy do dezynfekcji wody i jest montowana za systemem grzewczym w basenie. W naszym sklepie oferujemy trzy systemy dezynfekcji wody basenowej:

 • chlorowanie wody – system ten za pomocą specjalistycznych sond mierzy poziom chloru oraz pH dozuje odpowiednie środki w celu zapewnienia zdrowej i bezpiecznej wody.
 • zastosowanie tlenu w celu wyeliminowania bakterii i zanieczyszczeń organicznych w wodzie. System ten zapewnia przyjazną wodę w basenie bez specyficznego zapachu chloru. Tak jak w przypadku stacji chlorujących, system mierzy i reguluje odczyn pH oraz dozuje aktywny tlen w celu dezynfekcji wody.
 • elektroliza wody – jest namiastką tego co możemy spotkać w morzach, woda w basenie jest słona a system za pomocą elektrolizy generuje naturalny chlor i reguluje odczyn pH.

 Systemy do dezynfekcji wody można znaleźć tutaj 

Popularne urządzenie marki Bayrol które działa jako elektrolizer

Bayrol salt pro

5) System ogrzewania – zapewnia odpowiednia temperaturę w naszym basenie, w naszym sklepie można znaleźć systemy takie jak:

 • pompa ciepła: służy do sezonowego podgrzewania wody w basenach. Zastosowanie pompy ciepła pozwala na wydłużenie okresu eksploatacji basenu zewnętrznego o nawet kilka miesięcy. Pełny asortyment pomp ciepła znajduje sie tutaj
 • wymiennik ciepła – może być zintegrowany z systemem ogrzewania domu, pomaga zaoszczędzić energie i wykorzystać infrastrukturę grzewcza. 
 • elektryczny podgrzewacz wody – system bazuje na eklektycznym podgrzewaczu wody. Pełny asortyment znajduje się pod linkiem

6) Atrakcje basenowe – system, który pomoże w pełni wykorzystać benefity wody. W naszej ofercie można znaleźć maszyny masujące oraz pływackie. 

Masaż wodny - Tender

masaz wodny

7) Zadaszenie basenu – jest istotnym elementem basenu, który pozwala potrzymać odpowiednią temperaturę w basenie. W naszej ofercie można znaleźć zadaszenia stałe jak i również sezonowe przykrycia do basenów (folię solaryczne). Więcej szczegółów można znaleźć pod linkami:

 8) Chemia basenowa - jest nieodłącznym elementem systemu filtrującego gwarantującym czystą i bezpieczną wodę dla wszystkich jej użytkowników. W naszym sklepie znajdą Państwo:

9) Odkurzacze basenowe - zasysają wodę razem z zanieczyszczeniami, które osiadają na filtrze w środku odkurzacza, po czym czysta woda trafia z powrotem do basenu. Najlepiej sprawdzają się odkurzacze automatyczne które dokładnie czyszczą ściany dno i linie brzegowa basenu. 

 • odkurzacze ręczne – mamy dwa rodzaje ręcznych odkurzaczy basenowych, jeden typ jest podpinany do filtra i za pomocą ciśnienia które pompa basenu generuje, odkurzacz zbiera zanieczyszczenia.

  Decydując się na to rozwiązanie, musimy wziąć pod uwagę jego wagę, ponieważ im cięższy odkurzacz, tym trudniej będzie nam nim odkurzacz ściany i dno basenu. Drugi rodzaj odkurzacza, to odkurzacz półautomatyczny. Charakteryzuje się on tym ze zanieczyszczenia nie są kierowane do filtra basenowego, a do pojemnika w który ten odkurzacz jest wyposażony

 • odkurzacze automatyczne – to urządzenia, które same czyszczą basen. Jest to wielka zaleta tego typu odkurzaczy basenowych. Wystarczy go włożyć do wody a urządzenie samo wyczyści dno ściany a niektóre modele nawet linie brzegową (polecamy tutaj DOLPHIN S300 odkurzacz automatyczny)

W ofercie mamy również inne odkurzacze, popularne modele można znaleźć poniżej: 

TEBAS 7310

Tebas 7310

DOLPHIN S200

Dolphin S200

10) Lampa UV-C – stanowi kluczowy element technologii basenowej. Może być używana do wszystkich rodzajów basenów, wspomagająca dezynfekcję chlorową i umożliwiająca redukcję ilości stosowanej chemii basenowej. Może pracować również w basenach, w których używana jest słona woda. 

Model który często jest wybierany przez naszych klientów

Lampa UVC

11) Lampa basenowa – umożliwia korzystanie z uroków basenu nawet w wieczorem lub w nocy. Lampy są w pełni bezpieczne mogą być sterowane z pilota lub z telefonu. W ofercie posiadamy lampy RGB której zmieniają kolor jak i również generujące jednolite światło. W przypadku kiedy basen jest przy domu, zawsze montujemy lampy od strony domu, tak aby włączone lampy nie raziły światłem domowników.

Popularny który często wybierany przez naszych klientów

Lampy do basenu

12) Dysze basenowe, odpływ denny – stanowią integralną część całego systemu filtrującego. Odpływ wspomaga prace skimmera, natomiast dysze basenowe wprowadzają czystą i przefiltrowaną wodę do basenu. Na rynku można znaleźć elementy z plastiku jak i również z brązu. 

Dysza basenowa - EURO

Dysza basenowa Euro

ODPŁYW DENNY EURO

Odpływ denny - EURO

Budowa basenu, wymaga dużego doświadczenia, dlatego zachęcamy do skorzystania z usług naszej firmy DELFIN która, przez ponad 25 lat spełnia marzenia naszych klientów i buduje baseny które są trwałe i niezawodne. Zapraszamy do kontaktu oraz wizyty w naszym biurze, gdzie będziemy Państwu w stanie zaprojektować, dobrać sprzęt i wybudować basen marzeń.