Menu
Koszyk 0
Home O nas Zbuduj basen Baza wiedzy Baseny Chemia basenowa Odkurzacze basenowe Ogrzewanie Filtracja Technika basenowa Wanny SPA Realizacje Kontakt

Jak zbudować basen w ogrodzie lub w domu? Czy wiesz jaki basen wybrać?

Wiele osób, które planują budowę basenu, zastanawia się jak zacząć, co będzie potrzebne do zbudowania wymarzonego basenu.

Poradnik, który stworzyliśmy bazuje na 25 letnim doświadczeniu zdobytym przez nasza firmę - DELFIN, która jest liderem w budowie basenów ogrodowych i domowych w Polsce.

Doświadczenie zdobyliśmy budując setki basenów (nasze wybrane realizacje można znaleźć w zakładce - Realizacje) zarówno w Polsce jak i Europie. Specjalizujemy się nieckach betonowych znane są ze swojej trwałości.

 Zanim zaczniemy budowę basenu, należy się zastanowić na technologią, która chcemy zastosować, czy będzie to basen: 

 • ze skimmerem przelewowym,
 • czy tez basen z rynną przelewową.

Baseny z rynnami przelewowymi, charakteryzują się tym że woda jest na równo z powierzchnią rynny kratki przelewowej. Zaleta takich basenów jest brak zanieczyszczeń w obrębie linii brzegowej, co powoduje ze tego typu baseny zyskują dużą popularność w obiektach publicznych.

Budowa basenu przelewowego charakteryzuję się bardziej skomplikowana konstrukcja samego basenu, ściany takiego basenu musza umożliwiać montaż rynien, które jest połączone systemem rur PVC z systemem filtrującym basenu.

Niezależnie od tego czy wybierzemy basen z przelewowym skimmerem czy tez basen z rynna, musimy podjąć decyzje dotyczącą wykończenia niecki basenowej. Istnieje parę sposobów wykończenia niecki. My polecamy niecki wykończone:

 Oba sposoby wykończenia niecki basenowej są trwale, aczkolwiek w basenach zewnętrznych, lepiej sprawdzi się zbrojona folia basenowa. Zaleta zastosowania folii basenowej, jest to ze sam basen nie musi być szczelny, ponieważ szczelność zapewnia sama folia która jest zgrzewana za pomocą specjalne zgrzewarki do folii. Warto powierzyć ta czynność naszym specjalista którzy, wykonają prace najwyższej jakości. Nasza firma DELFIN specjalizuje się montażu folii hiszpańskiego producenta Renolit. Wszystkie produkty znajdują się pod linkiem. W naszej ofercie znajda Państwo zarówno folie jednokolorowe jak i również folie Renolit Touch, które dają efekt 3D.

Dobrze zamontowana folia gwarantuje bezproblemowe użytkowanie przez ponad 10 lat!

Zanim wkopiemy pierwsza łopatę pod nasz wymarzony basen, musimy zaplanować wiele elementów, musimy pamiętać o takich rzeczach jak:

 • zaplanowania systemu ogrzewania basenu
 • technologie wykonania niecki (najlepiej wykonać żelbet)

- umieszczeniu maszynowni blisko basenu. W maszynowni, będzie znajdował się sprzęt do filtracji i sterowanie basenu. Najlepszym miejscem na maszynownie jest pomieszczenie w piwnicach domu. Ułatwi nam to potem eksploatacje basenu i prace związane z serwisem.

Prace związane z budowa basenu trwają pomiędzy 8 a 12 tygodni i warto je rozpocząć w okresie bezdeszczowym, żeby zapobiec ewentualnych komplikacja związana z osuwającym się gruntem. Konstrukcja żelbetowa powinna być odpowiednio zaizolowana i ocieplona. Na etapie budowy, należy zamontować odpowiednie elementy technologiczne.

Po pracach budowlanych, następuje etap montażu osprzętu basenu w samej niecce jak i również w maszynowni. Po wykonaniu instalacji niecka zostaje wykończona folia lub mozaika. 

Do instalacji wodnej basenu powinno się używać elementów z PVC-U. W przypadku pomp o wydajności ok 10 m3/h wystarczające powinny być przekroje rur - 50 mm. Jeśli mamy do czynienia z mocniejszymi pompami o wydajności ok. 20 m3/h, wtedy należy zastosować przekroje rur 63 mm. Na rurach montuje się zawory kulowe. Każdy element technologii basenowej powinien być zaopatrzony w bypass, który zapewnia możliwość naprawy czy wymiany urządzeń bez spuszczania wody z basenu.

Po zamontowaniu osprzętu i wykończeniu niecki następuje ostatni etap budowy basenu - montaż systemu ogrzewania i wykonanie zadaszenia (pozwoli to nam utrzymać basen w czystości, kiedy mamy do czynienia z basenem zewnętrznym). 

Poniżej znajdują się schematy basenów które wykonuje nasza firma DELFIN.

Basen przelewowy

 

Basen skimmerowy

 

Schemat przedstawia rozmieszczenie elementów technologii basenowej:

1) Filtr basenowy – dobierany jest na podstawie wielkości basenu. Filtr zapewnia czysta wodę, filtr basenowy musi być wyposażany w jeden z poniżej opisanych wkładów:

2) Pompa basenowa – funkcjonuje razem z filtrem, wymuszając ruch wody. Po przefiltrowaniu wody, woda jest ona poddawana kolejnym zabiegom pielęgnującym, takim jak dezynfekcja przy pomocy środków chemicznych. Pompę basenowa dobiera się do wielkości basenu, zakłada się ze pompa powinna przefiltrować wodę około 2,5 razy w ciągu doby. Zatem jeśli mamy basen o wielkości 40m3 wody, należy rozważyć zakup pompy o wydajności 8m3 lub większej. Przy założeniu ze woda musi być przefiltrowana ponad dwa razy, pompa powinna chodzić ok 12 godzin na dobę. Należy tez wziąć pod uwagę ze im dłużej woda się filtruje tym lepiej, dlatego zasada dużej pompy a krótkiej filtracji nie będzie optymalnym rozwiązaniem. W naszym sklepie, specjaliści firmy DELFIN doradza, jak dobrać pompę do basenu. Pełen asortyment można znaleźć pod linkiem 

3) Skimmer basenowy – jest elementem, który służy do zbierania wody z powierzchni, która jest potem kierowana do systemu filtrującego. W przypadku basenów z rynna przelewowa ten element nie istnieje.

4) Jednostka sterująco-dozująca – jest nierozłącznym elementem systemu filtracji basenu, służy do dezynfekcji wody i jest montowana za systemem grzewczym w basenie. W naszym sklepie oferujemy trzy systemy dezynfekcji wody basenowej:

 • chlorowanie wody – system ten za pomocą specjalistycznych sond mierzy poziom chloru oraz pH dozuje odpowiednie środki w celu zapewnienia zdrowej i bezpiecznej wody.
 • zastosowanie tlenu w celu wyeliminowania bakterii i zanieczyszczeń organicznych w wodzie. System ten zapewnia przyjazną wodę w basenie bez specyficznego zapachu chloru. Tak jak w przypadku stacji chlorujących, system mierzy i reguluje odczyn pH oraz dozuje aktywny tlen w celu dezynfekcji wody.
 • elektroliza wody – jest namiastka tego co możemy spotkać w morzach, woda w basenie jest słona a system za pomocą elektrolizy generuje naturalny chlor i reguluje odczyn pH.

 Systemy do dezynfekcji wody można znaleźć tutaj 

5) System ogrzewania – zapewnia odpowiednia temperaturę w naszym basenie, w naszym sklepie można znaleźć systemy takie jak:

 • pompa ciepła: służy do sezonowego podgrzewania wody w basenach. Zastosowanie pompy ciepła pozwala na wydłużenie okresu eksploatacji basenu zewnętrznego o nawet kilka miesięcy. Pełny asortyment pomp ciepła znajduje sie tutaj
 • wymiennik ciepła – może być zintegrowany z systemem ogrzewania domu, pomaga zaoszczędzić energie i wykorzystać infrastrukturę grzewcza. 
 • elektryczny podgrzewacz wody – system bazuje na eklektycznym podgrzewaczu wody. Pełny asortyment znajduje się pod linkiem

6) Atrakcje basenowe – system, który pomoże w pełni wykorzystać benefity wody. W naszej ofercie można znaleźć maszyny masujące oraz pływackie. 

7) Zadaszenie basenu – jest istotnym elementem basenu, który pozwala potrzymać odpowiednia temperaturę w basenie. W naszej ofercie można znaleźć zadaszenia stale jak i również sezonowe przykrycia do basenów (folie solaryczne). Więcej szczegółów można znaleźć pod linkami:

 8) Chemia basenowa - jest nieodłącznym elementem systemu filtrującego gwarantującym czysta i bezpieczna wodę dla wszystkich jej użytkowników. W naszym sklepie znajda Państwo:

9) Odkurzacze basenowe - zasysają wodę razem z zanieczyszczeniami, które osiadają na filtrze w środku odkurzacza, po czym czysta woda trafia z powrotem do basenu. Najlepiej sprawdzają się odkurzacze automatyczne które dokładnie czyszczą ściany dno i linie brzegowa basenu. 

 • odkurzacze ręczne – mamy dwa rodzaje ręcznych odkurzaczy basenowych, jeden typ jest podpinany do filtra i za pomocą ciśnienia ktore pompa basenu generuje, odkurzacz zbiera zanieszczenia.

  Decydując się na to rozwiązanie, musimy wziąć pod uwage jego wage, ponieważ im cięższy odkurzacz, tym trudniej będzie nam nim odkurzacz sciany i dno basenu. Drugi rodzaj odkurzacza, to odkurzacz półautomatyczny. Charakteryzuje się on tym ze zanieczyszczenia nie są kierowane do filtra basenowego, a do pojemnika w który ten odkurzacz jest wyposażony

 • odkurzacze automatyczne –to urządzenia, które same czyszcza basen. Jest to wielka zaleta tego typu odkurzaczy basenowych. Wystarczy go włożyć do wody a urządzenie samo wyczyści dno ściany a niektóre modele nawet linie brzegowa (polecamy tutaj DOLPHIN S200 odkurzacz automatyczny)

10) Lampa UV-C – stanowi kluczowy element technologii basenowej. Może być używana do wszystkich rodzajów basenów, wspomagająca dezynfekcję chlorową i umożliwiająca redukcję ilości stosowanej chemii basenowej. Może pracować również w basenach, w których używana jest słona woda. 

11) Lampa basenowa – umożliwa korzystanie z uroków basenu nawet w wieczorem lub w nocy. Lampy są w pełni bezpieczne mogą być sterowane z pilota lub z telefonu. W ofercie posiadamy lampy RGB której zmieniają kolor jak i również generujące jednolite światło. W przypadku kiedy basen jest przy domu, zawsze montujemy lampy od strony domu, tak aby włączone lampy nie raziły światłem domowników.

12) Dysze basenowe, odpływ denny – stanowa integralna część całego systemu filtrującego. Odpływ wspomaga prace skimmera, natomiast dysze basenowe wprowadzają czysta i przefiltrowana wodę do basenu. Na rynku można znaleźć elementy z plastiku jak i również z brązu. 

 Budowa basenu, wymaga dużego doświadczenia, dlatego zachęcamy do skorzystania z usług naszej firmy DELFIN która, przez ponad 25 lat spełnia marzenia naszych klientów i buduje baseny które są trwale i niezawodne. Zapraszamy do kontaktu oraz wizyty w naszym biurze, gdzie będziemy Państwu w stanie zaprojektować, dobrać sprzęt i wybudować basen marzeń.

Liquid error: Unknown operator =