Menu
0
Home Baseny Chemia basenowa Odkurzacze basenowe Ogrzewanie Filtracja Technika basenowa Wanny SPA Zbuduj basen Baza wiedzy Realizacje O nas Kontakt

Systemy i rodzaje filtracji wody basenowej

Wysłane przez Michal Niziolek dnia

Filtracja basenowa pozwala na oczyszczenie wody kąpielowej z cząstek zawieszonych, co odbywa się na skutek przepuszczenia jej przez odpowiednio dobrany materiał o porowatej strukturze. Proces ten nie tylko eliminuje istniejące zanieczyszczenia, ale też zapobiega rozprzestrzenianiu się glonów. Filtracja odbywa się na drodze cyrkulacji w obiegu zamkniętym, realizowanej przez pompę oraz wspomagające urządzenia filtrujące. Istnieją różne systemy tego typu, które wykorzystać można w przydomowym basenie.


Filtracja basenowa 

Na czystość wody basenowej w aż 80 proc. wpływa obróbka fizyczna na drodze filtracji, natomiast jedynie 20 proc. wynika z zastosowania czyszczenia mechanicznego lub chemicznego przy użyciu odpowiednich urządzeń i środków. System filtracji jest tym samym kluczową częścią wyposażenia basenu, która w dużym stopniu decyduje o efektywności utrzymania go w czystości oraz oszczędności eksploatacji. Rodzaj zastosowanych rozwiązań ma znaczenie zarówno dla dokładności, jak i czasu oczyszczania oraz poziomu zużywanej w tym celu wody. Przy wyborze konkretnego systemu należy zwrócić uwagę na szybkość filtrowania, która powinna być dopasowana do wielkości basenu. Znacznie ma również rodzaj filtra, odpowiednio dostosowanego do mocy  wykorzystanej pompy. Istotny jest także poziom zużycia energii elektrycznej, który powinien być możliwie jak najniższy.


Elementy filtracji basenowej

Standardowy system filtracji basenowej zbudowany jest z kilku elementów, z których każdy spełnia inną funkcję. Podstawę stanowi pompa, która odpowiada za obieg wody przeznaczonej do oczyszczenia. Zbudowana jest z silnika o konkretnej mocy, korpusu z turbiną zapewniającą krążenie wody oraz wstępnego filtra zatrzymującego większe nieczystości. Pompę podłącza się do domowej instalacji elektrycznej za pośrednictwem skrzynki, wyposażonej w wyłącznik różnicowy oraz inne zabezpieczenia. Jej ważnym elementem jest także programowalny zegar, pozwalający na określenie czasu filtracji oraz automatyczne uruchomienie systemu. Za zbieranie nieczystości organicznych i mineralnych z wody odpowiadają natomiast filtry, które eliminują mętność wody oraz poprawiają jej jakość. Ważną funkcję spełnia również cały system hydrauliczny. Przewody rurowe zapewniają połączenie techniczne z basenem, dlatego powinny być odporne na wysokie ciśnienie. Dysza wylotowa odpowiada za uszczelnienie, umożliwiając wtryskiwanie wody, kierowanie jej przepływem oraz utrzymanie obiegu, a po przefiltrowaniu również zwrot do zbiornika. Elementem systemu hydraulicznego jest także skimmer, który zasysa odpady pływające na powierzchni wody. Zbudowany jest z części zasysającej z otworem, który można indywidualnie dostosować. 

Pompa filtracyjna do basenu

Podstawowym elementem systemu filtracyjnego jest pompa, do której podłączane są filtry do basenu. Urządzenie to służy do zasysania wody za pośrednictwem skimmera, a następnie przesłania jej do filtra. Po oczyszczeniu, woda ponownie trafia do basenu przez dysze wylotowe. Aby pompa filtracyjna do basenu prawidłowo spełniała wszystkie swoje funkcje, musi być odpowiednio dobrana do wielkości zbiornika. Im większy akwen, tym lepszą wydajnością musi charakteryzować się urządzenie. Kluczowe znaczenie ma zwłaszcza moc, która wpływa na efektywność filtrowania. W ciągu 24 godzin, prawidłowo dobrana pompa jest w stanie przepompować całą wodę znajdującą się w basenie nawet czterokrotnie. Urządzenie to musi być również wytrzymałe, co w dużym stopniu zależy od jakości wykorzystanych komponentów. Nowoczesne modele pomp wyposażane są w obudowy z powłoką polipropylenową, a także różne skuteczne zabezpieczenia elementów wirnika.  


Filtry basenowe

Efektywność filtrowania wody w basenie w dużym stopniu zależy od rodzaju zastosowanych filtrów. Każdy tego rodzaju komponent posiada zawór główny, przeznaczony do płukania wstecznego, opróżniania zbiornika oraz zamykania wejść i wyjść. W przypadku wersji 6-drogowych, służy również do przepłukiwania wody wewnątrz filtra przed jej przekierowaniem do kanalizacji oraz recyrkulacji - czyli przepompowywania wody do zbiornika z pominięciem filtra. Obecnie do najpopularniejszych wariantów należą filtry piaskowe, które mogą posiadać różną liczbę warstw filtrujących. W sprzedaży znaleźć można też filtry papierowe czy kartuszowe, jednak znajdują one zastosowanie głównie w zbiornikach o niewielkiej powierzchni. Filtr piaskowy do basenu wypełniony jest piaskiem kwarcowym, a utrzymanie jego wydajności wymaga cotygodniowego czyszczenia lub płukania wstecznego. Zalecana jest również okresowa wymiana wkładu, która zapobiega przed nagromadzeniem się drobnoustrojów. Złoża filtracyjne najczęściej dostępne są w postaci łatwych w aplikacji kulek, a także piasku lub szkła o dopasowanym uziarnieniu. Na szczególną uwagę zasługują kulki filtracyjne do pompy kartuszowej, zawierające włókno polimerowe z jonami srebra. Wkład filtracyjny Fibalon może być również alternatywą dedykowaną pompie piaskowej. Włókno to wykazuje odporność na chlor i sól, a także zwiększa powierzchnię filtracyjną.


Udostępnij ten post



← Starszy post Nowszy post →