Menu
0
Home Baseny Chemia basenowa Odkurzacze basenowe Ogrzewanie Filtracja Technika basenowa Wanny SPA Zbuduj basen Baza wiedzy Realizacje O nas Kontakt

W jaką chemię do basenu warto się zaopatrzyć?

Wysłane przez Michal Niziolek dnia

Woda kąpielowa łatwo ulega zanieczyszczeniom. Nieprawidłowa eksploatacja basenu może doprowadzić do rozwoju mikroorganizmów, bakterii i glonów, które wywołują alergie, podrażnienia i groźne choroby. Aby utrzymać zbiornik w należytym stanie, należy zadbać o odpowiednią filtrację oraz zastosowanie wysokiej jakości chemii basenowej. Środki te nie tylko odpowiadają za zwalczanie zanieczyszczeń, ale też wykazują działanie prewencyjne.


Równoważenie odczynu wody środkami do regulacji pH

Jednym z najważniejszych parametrów wody kąpielowej jest wartość pH. Zbyt wysoka oznacza charakter zasadowy, który może się przyczynić do tworzenia osadów wapnia, utrudniać dezynfekcję oraz działać agresywnie na skórę użytkowników. Jeżeli natomiast wartość ta jest za niska, woda ma odczyn kwaśny i zwiększa ryzyko korozji kosztownych elementów zbiornika. Optymalne pH powinno utrzymywać się w zakresie 7,0 - 7,4, co można osiągnąć poprzez zastosowanie odpowiednich preparatów pH plus oraz pH minus. Pod tym względem dobrze wypada chemia basenowa Rainbow, dostępna w formie wygodnego w aplikacji granulatu. Do obniżenia pH o 0,2 wystarczy 150 g wybranego produktu na 10m3, a do podwyższenia tego parametru o taką samą wartość - 100g.


Preparaty do dezynfekcji wody metodą chlorową

Dezynfekcja wody pozwala na zniszczenie drobnoustrojów, które stanowią źródło zagrożenia infekcją dla użytkowników akwenu. W przypadku regularnego stosowania, odpowiednie środki do basenu są w stanie zapewnić skuteczną ochronę przed grzybami i bakteriami. Najpopularniejszą formą dezynfekcji jest metoda chlorowa, czyli z wykorzystaniem związków chloru. Odpowiadają one za utlenienie niefiltrowanych zanieczyszczeń, a tym samym wyeliminowanie wszystkich czynników chorobotwórczych. Chlor wchodzi z nimi w reakcję i tworzy związki nierozpuszczalne, a jego pozostałości utrzymują się w wodzie i wykazują dalszą aktywność dezynfekcyjną. Środki te dostępne są w wielu formach. W zależności od preferencji, zastosować można chlor do basenu w płynie, tabletkach czy granulacie.


Chemia basenowa do dezynfekcji metodą tlenową

Poza chlorowaniem, wodę kąpielową dezynfekować można także środkami zawierającymi związki tlenu aktywnego. Zasada ich działania jest podobna, ponieważ opiera się na utlenianiu wirusów, bakterii oraz innych nieczystości poprzez zawarte w preparacie składniki aktywne. Tlen wykazuje działanie silniejsze od chloru, jednak mniej długotrwałe. Po pewnym czasie ulega rozłożeniu, a jego skuteczność spada w temperaturze powyżej 28 stopni. Nie bez znaczenia pozostaje jednak fakt, że jest bardziej przyjazny dla skóry oraz nie podrażnia oczu i błon śluzowych. Nie pozostawia też po sobie zapachu, który występuje w przypadku dezynfekcji chlorowej. Do zastosowania metody tlenowej bardzo dobrze nadaje się chemia basenowa Bayrol, przeznaczona do bezpośredniej aplikacji lub dozowania za pośrednictwem automatycznej stacji pomiarowo-kontrolnej.


Zapobieganie glonom preparatami bakteriobójczymi

Glony to mikroorganizmy roślinne, których naturalnym środowiskiem życia jest woda. Ich rozwój może się obywać za sprawą występujących w basenie związków nieorganicznych. Do rozprzestrzeniania się glonów dochodzi przez suche formy przetrwalnikowe i zarodniki zawarte w powietrzu, dlatego kluczowe znaczenie ma eliminacja pyłu, kurzu oraz innych zanieczyszczeń. Glony mogą bardzo szybko się rozmnożyć, pozostawiając po sobie nieestetyczne naloty na ścianach, schodach czy dnie basenu. Niektóre z tych mikroorganizmów tworzą śluz, który trwale barwi elementy basenu i jest wyjątkowo trudny do usunięcia konwencjonalnym metodami. W takim przypadku zalecane jest radykalne chlorowanie szokowe lub silna dezynfekcja tlenem, a także zastosowanie tzw. antyglonu. Pod tym względem dobrze sprawdzi się chemia do basenu Rainbow, która zapobiega rozrostowi glonów, hamuje rozwój bakterii oraz eliminuje mętność wody.


Usuwanie zanieczyszczeń z basenu

Aby wyeliminować osady wapnia, rdzę oraz inne widoczne zanieczyszczenia, najlepiej zastosować biologicznie degradowalny preparat do czyszczenia basenu. Tego rodzaju środki cechują się większą lepkością, przez co lepiej przylegają do powierzchni pionowych i ułatwiają czyszczenie. Systemy filtrujące basenu pozwalają na usuwanie drobnych zanieczyszczeń z wody, jednak są w stanie zatrzymywać jedynie cząstki o określonej wielkości. Aby skutecznie wyeliminować mikroskopijne drobiny, konieczne jest zastosowanie specjalnych środków. Flokulanty łączą cząsteczki w większe bryłki, które następnie zatrzymywane są w filtrze piaskowym i w całości wypłukiwane. Obecnie tego typu chemia do basenu najczęściej stosowana jest w formie płynu lub specjalnych wkładów, które zawierają wysoce skoncentrowany środek. Filtr piaskowy pozwala na usunięcie tyko części substancji odpowiadających za zmętnienie wody. Do wyeliminowania jeszcze mniejszych cząstek rozproszonych służą koagulanty, dzięki którym pozbyć można się wszystkich związków o małej masie cząsteczkowej - takich jak kwasy, zasady, sole czy aminokwasy.


Udostępnij ten post← Starszy post Nowszy post →