Menu
0
Home Baseny Chemia basenowa Odkurzacze basenowe Ogrzewanie Filtracja Technika basenowa Wanny SPA Zbuduj basen Baza wiedzy Realizacje O nas Kontakt

Czy wymiana wody w basenie jest konieczna? Jak często i w jakich proporcjach?

Wysłane przez Michal Niziolek dnia

Konieczność wymiany wody w basenie determinowana jest różnymi czynnikami. Zbiornik należy całkowicie opróżnić celem gruntownego oczyszczenia powierzchni w przypadku napraw niecki. Częściowe spuszczenie wody będzie natomiast niezbędne na okres zimowy, jeżeli basen jest w tym czasie wyłączony z użytkowania. Regularną wymianę wody na świeżą przeprowadza się ze względów higieny i bezpieczeństwa. W jakich proporcjach i jak często należy to robić? Jak chemia do basenu ogrodowego będzie najlepsza?


Dozowanie świeżej wody

Woda basenowa nieustannie paruje, przez co podczas dezynfekcji za pomocą chloru mogą z niej powstawać chlorydy i azotany. Należą one do stosunkowo niebezpiecznych związków, ponieważ szybko wchodzą w reakcję z metalowymi elementami zbiornika. Z tego właśnie względu zalecane jest okresowe dozowanie nowej, świeżej wody kąpielowej. W ten sposób można znacząco ograniczyć występowanie niebezpiecznych soli. Z reguły świeżą wodę w basenie ogrodowym należy dolewać średnio raz na tydzień, w proporcjach odpowiadających około 3% całkowitej objętości zbiornika. Wymianę całej wody powinno się przeprowadzać po roku użytkowania w basenie zewnętrznym, natomiast w przypadku wewnętrznych wystarczy to robić co 2-3 lata. Właściciele zbiorników najczęściej dozują nową wodę kąpielową na wiosnę, czyli po okresie zimowym.


Wymiana wody na okres zimowy

Jeżeli basen nie jest użytkowany w okresie zimowym, należy częściowo spuścić z niego wodę. W przypadku zbiorników wyścielonych folią, wypełnienie cieczy powinno utrzymywać się na poziomie zapewniającym odkrycie skimmerów i dysz wylotowych. Należy również pamiętać o opróżnieniu całego układu filtracyjnego z wody kąpielowej, aby uniknąć zjawiska rozsadzania rur pod wpływem mrozu. Basen powinien zostać następnie zabezpieczony przykryciem zimowym, czyli plandeką perforowaną w części centralnej. Odpowiada ona za przepuszczenie wody opadowej, a jednocześnie zatrzymuje zanieczyszczenia. Plandekę należy rozciągnąć za pomocą specjalnych kotew nad całym zbiornikiem, włącznie z kamieniem brzegowym. W przypadku basenów wykładanych płytkami, wodę na okres zimowy należy spuścić całkowicie przy suchym gruncie.


Ograniczenie częstotliwości wymiany wody

Aby ograniczyć częstotliwość wymiany wody, niezbędna jest odpowiednia chemia do basenu. Zanieczyszczenia prowadzą bowiem do rozwoju mikroorganizmów, takich jak bakterie, grzyby i glony. Ich występowanie jest zagrożeniem dla użytkowników basenu, ponieważ powoduje alergie oraz infekcje. Pierwszym działaniem powinno być zadbanie o odpowiednio wysoki poziom pH, którego optymalna wartość dla ludzkiej skóry to 7 - 7,4. Woda basenowa powinna mieć odczyn lekko zasadowy lub obojętny. Poziom pH zmienia się pod wpływem czynników atmosferycznych, np. w czasie dużych opadów lub podczas upałów. W takiej sytuacji konieczna jest częstsza wymiana wody, dlatego należy odpowiednio wyregulować jej parametry poprzez preparaty do basenu pH plus lub pH minus. Jeżeli wartości wody trzeba zmienić w wannie spa, przydatna może się okazać chemia basenowa HTH dedykowana takim zbiornikom.


Dezynfekcja wody basenowej

Aby zmniejszyć częstotliwość wymiany wody, należy regularnie przeprowadzać jej dezynfekcję. Do tego celu musi być wykorzystana

najlepsza chemia do basenu. Najczęściej stosowane sposoby to metoda chlorowa oraz tlenowa. W pierwszej z nich zwykle używana jest tabletka chloru do basenu, umieszczana w specjalnym dozowniku. W tym celu dobrze sprawdzi się chemia basenowa Bayrol. Oferowany przez tego producenta chlor w tabletkach do basenu szybko rozpuszcza się w wodzie i nie tworzy osadów, a przy tym efektywnie rozkłada zanieczyszczenia. Tabletki do basenu multifunkcyjne można wykorzystać także do przeprowadzenia dezynfekcji metodą szokową. Często stosowany jest również chlor do basenu w płynie lub granulacie. Dezynfekcję ograniczającą częstotliwość wymiany wody można przeprowadzić także poprzez zastosowanie aktywnego tlenu. Metoda ta jest mniej inwazyjna, a także bezpieczniejsza dla użytkowników wrażliwych na chlor. W razie potrzeby można też zastosować antyglon do basenu, aby pozbyć się uciążliwych alg. W tym celu sprawdzi się np. chemia basenowa Rainbow.


Pielęgnacja wody w basenie

Chemia do basenów ogrodowych to jednak nie wszystko. Przy okazji wymiany lub częściowego spuszczenia wody basenowej, warto przeprowadzić pielęgnację zbiornika. Za pomocą szczotek teleskopowych i ściereczek można umyć dno oraz ściany akwenu. Praktycznym rozwiązaniem jest też odkurzacz do basenu, który może mieć formę ręczną lub automatyczną. Urządzenie obsługiwane bezpośrednio przez użytkownika sprawdzi się przede wszystkim do oczyszczania niewielkich zbiorników. Automatyczny odkurzacz do basenu działa natomiast w pełni samodzielnie, zapewniając przy tym wyjątkowo efektywne usuwanie zanieczyszczeń.

Udostępnij ten post← Starszy post Nowszy post →