Menu
0
Home Baseny Chemia basenowa Odkurzacze basenowe Ogrzewanie Filtracja Technika basenowa Wanny SPA Zbuduj basen Baza wiedzy Realizacje O nas Kontakt

Jak przygotować nasz basen do sezonu letniego?

Wysłane przez Michal Niziolek dnia

Sezon letni to okres, w którym przydomowy basen eksploatowany jest najbardziej intensywnie. Przed rozpoczęciem jego użytkowania, warto jednak odpowiednio przygotować zbiornik. Podjęcia właściwych działań po okresie zimowym wymaga zarówno sam akwen, jak i woda kąpielowa. Kluczowe znaczenie ma przeprowadzenie kompleksowych porządków i oczyszczania, aby wraz z nadejściem ciepłych dni możliwe było sprawne uruchomienie basenu.

 

Porządkowanie basenu

Zakres prac porządkowych niezbędnych podczas przygotowania basenu na sezon letni zależy od tego, w jakim stopniu zbiornik zabezpieczony był przez okres zimowy. Praktycznym rozwiązaniem są rolety basenowe, którymi ochronić można akwen także przez dłuższy czas jego nieużytkowania. Tego rodzaju osłony stabilnie zabezpieczają zbiornik oraz wodę w trakcie przestoju zimowego, dzięki czemu wraz z nadejściem nowego sezonu basen utrzymany jest w bardzo dobrym stanie. Wystarczy jedynie odsunąć żaluzje basenowe i je wyczyścić, a następnie pozostawić do wyschnięcia. Na powierzchni wody mogą jednak utrzymywać się liście oraz inne zanieczyszczenia, które należy zebrać podbierakiem. Kolejny etap prac to oczyszczanie niecki. Po wypuszczeniu wody z basenu, należy dokładnie umyć dno i ściany gąbką lub szmatką. Przydatna może się okazać odpowiednia chemia basenowa, najlepiej w postaci żelu do czyszczenia linii wody oraz preparatów zasadowych eliminujących tłuszcz, brud i sadzę. Pionowe powierzchnie powinny być myte gęstymi preparatami, a kafelki i mozaiki bezpiecznymi detergentami.

Wymiana i uzdatnianie wody

Przed rozpoczęciem sezonu letniego, wodę w basenie należy wymienić na nową oraz dodać do niej środek chroniący przed odkładaniem się kamienia. Złogi powstają ze związków magnezu i wapnia, które zwalczyć można środkami przeciw osadowymi. Warto zastosować również preparat przeciw glonom, czyli odpowiedni koncentrat glonobójczy. Nie bez znaczenia pozostaje regulacja poziomu pH, który optymalnie powinien utrzymywać się w przedziale 7,2 - 7,4. W zależności od potrzeb zastosować należy odpowiedni środek do regulacji - pH plus lub pH minus. Do przeprowadzania tych działań zalecane są preparaty cenionych marek, np. chemia basenowa Bayrol. Aby uzdatnić wodę basenową przed sezonem letnim, najlepiej przeprowadzić dezynfekcję metodą chlorową. W ten sposób zniszczyć można wirusy i bakterie, a także zapobiec ich wtórnemu rozwojowi. Preparaty z chlorem występują w płynie, granulacie i tabletkach. Przed ich aplikacją warto zapoznać się z instrukcją, ponieważ sposób dozowania zależy od rodzaju wybranego środka.

 

Oczyszczanie filtrów i sprawdzanie sprzętu

Ważnym etapem prac przygotowujących basen do nowego sezonu jest oczyszczanie filtrów. Ich zanieczyszczenie prowadzi do rozwoju bakterii, które mogą przedostawać się do wody. Filtry należy starannie umyć, bądź też wymienić na nowe. W przypadku stosowania filtrów piaskowych, zaleca się ich dezynfekcję. W tym celu sprawdzi się chlorowanie szokowe z wykorzystaniem odpowiednich środków. Z reguły na każde 10 cm 3 basenu należy wykorzystać ok. 200 g granulatu chlorowego lub 10 tabletek chloru. Jeżeli wkład znajduje się w filtrze już od dłuższego czasu, lepiej zdecydować się na zakup nowego. Przed rozpoczęciem eksploatacji basenu, należy również skontrolować stan prefiltra pompy oraz koszyk skimmera. Jeżeli znajdują się w nich zanieczyszczenia, trzeba je usunąć. Kolejnym etapem powinno być powrotne zamontowanie wszystkich elementów instalacji, które na okres zimowy został zdemontowane. Dotyczy to np. wylewnic, drabinek czy różnych atrakcji wodnych. Warto szczególną uwagę zwrócić na stan techniczny krat, projektorów, kanałów przelewowych czy oświetlenia. W razie konieczności należy przeprowadzić naprawę, bądź też wymienić sprzęt.

Eksploatacja basenu po okresie zimowym

Kiedy basen zostanie już przygotowany do sezonu letniego, należy pamiętać o jego odpowiedniej eksploatacji. Nawet po dokładnym oczyszczeniu i zapewnieniu właściwych środków ochrony, bardzo duże znaczenie ma regularne przeprowadzanie wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Nie bez znaczenia pozostaje kontrolowanie parametrów wody, do czego wykorzystać można specjalne testery ręczne. Należy również pamiętać o filtrowaniu wody, aby zapobiec gromadzeniu się zanieczyszczeń. Do czyszczenia niecki oraz wody warto wykorzystać odkurzacz do basenu, czyli urządzenie opracowane specjalnie myślą o zastosowaniu w zbiornikach. Tego rodzaju sprzęt może być obsługiwany ręcznie, bądź też działać całkowicie automatycznie.Odkurzacz do basenu sam przemieszcza się po dnie, dzięki czemu skutecznie wykrywa i pochłania zanieczyszczenia. Jeżeli któraś część powierzchni zostanie pominięta, wystarczy ponownie uruchomić urządzenie. Na etapie eksploatacji zbiornika warto też pomyśleć o odpowiednim ogrzewaniu, pozwalającym na wydłużenie okresu użytkowania zbiornika o nawet kilka miesięcy w ciągu roku. Dobrym rozwiązaniem będzie zwłaszcza energooszczędna pompa ciepła do basenu, dzięki której utrzymać można zadaną temperaturę wody przy bardzo niskich kosztach użytkowania.


Udostępnij ten post← Starszy post Nowszy post →