Menu
0
Home Baseny Chemia basenowa Odkurzacze basenowe Ogrzewanie Filtracja Technika basenowa Wanny SPA Zbuduj basen Baza wiedzy Realizacje O nas Kontakt

Jak utrzymać czystą wodę w basenie ogrodowym?

Wysłane przez Piotr Musial dnia

Utrzymywanie wody basenowej w czystości ma kluczowe znaczenie nie tylko ze względów estetycznych. Brak odpowiedniej higieny zbiornika podnosi ryzyko rozwoju bakterii, glonów i grzybów, których obecność może stanowić zagrożenie dla zdrowia użytkowników oraz powodować różne infekcje. Aby woda w basenie była czysta i krystalicznie klarowna, należy ją odpowiednio filtrować oraz systematycznie uzdatniać. W tym celu zastosować można różne urządzenia i środki chemiczne, których połączenie zapewnia najlepsze rezultaty.

 

Zastosowanie pompy filtrującej 

Podstawę utrzymywania czystości wody basenowej stanowi zastosowanie pompy filtrującej. Najczęściej wykorzystuje się urządzenia w postaci skimmerów, które unoszą się na powierzchni lustra i zasysają wodę do układu. Wewnątrz znajduje się specjalny filtr, który wyłapuje większość dużych zanieczyszczeń. Woda trafia następnie do pompy, w której znajduje się filtr separujący drobniejsze nieczystości. Ubytek w instalacji spowodowany koniecznością płukania filtra wymaga uzupełnienia, a przy okazji pozwala na wymianę wody. Najbardziej wydajne i żywotne są pompy z filtrem piaskowym, w których stosuje się specjalny piasek kwarcowy. Urządzenie powinno pracować kilka godzin dziennie, najlepiej pod nieobecność użytkowników zbiornika. W przypadku modeli na filtr kartuszowy, należy pamiętać o odpowiednim oczyszczeniu go pod bieżącą wodą. Jeżeli jest on mocno zanieczyszczony, trzeba wymienić go na nowy. Pompę filtracyjną zawsze powinno się dobierać odpowiednio do wielkości basenu ogrodowego.

  

Czyszczenie odkurzaczem basenowym

Skimmery nie wychwytują niestety wszystkich nieczystości, ponieważ niektóre z nich opadają na dno. W takim przypadku najlepiej zastosować odkurzacz do basenu, który pozwala na odessanie brudu znajdującego się na dnie niecki. Urządzenia te mogą być podłączane do instalacji filtrującej, bądź też działać niezależnie od niej. Automatyczny odkurzacz do basenu samodzielnie porusza się po ścianach i dnie, ponieważ posiada samojezdną konstrukcję. Urządzenia te nie wymagają żadnej ingerencji ze strony użytkownika i optymalnie analizują trasę przejazdu, dzięki czemu nie pomijają żadnych zanieczyszczeń. Modele ręczne mają natomiast budowę kija teleskopowego lub wysięgnika z głowicą podciśnieniową, która zmywa i wykrusza zabrudzenia. Ich zastosowanie zaleca się przede wszystkim w przypadku niedużych basenów. Do zalet ręcznych odkurzaczy należy ich lekkość i wygoda obsługi, która opiera się na punktowym zbieraniu zanieczyszczeń oraz umieszczaniu ich w opróżnianym następnie koszu.

 

Chemia do basenów ogrodowych do chlorowania wody

Do uzdatniania wody kąpielowej najczęściej stosuje się chlor w tabletkach do basenu, który jest tani i skuteczny. Taka chemia do basenu powinna być aplikowana za pomocą specjalnych dozowników, w których należy umieścić tabletki. Chlor ogranicza działanie żelaza, magnezu, miedzi oraz innych pierwiastków, dzięki czemu zwiększa przejrzystość wody. Sprawdza się jako środek bakteriobójczy, a zarazem pielęgnacyjny. Tabletka chloru do basenu ulega rozpuszczeniu w procesie dezynfekcji, pozostawiając po sobie zintegrowane składniki. Istnieją jednak różne stabilizatory, które hamują uwalnianie się pierwiastka z wody. Działanie wydłużające działalność chloru wykazuje np. kwas cyjanurowy. Aby stabilizator nie zalegał w wodzie, należy pamiętać o regularnym dopływie świeżej wody. Jeśli chodzi o środki do pielęgnacji wody na szczególną uwagę zasługuje chemia basenowa od Bayrol.


Uzdatnianie wody basenowej metodą tlenową

Środkiem alternatywnym dla chloru jest aktywny tlen, który wykazuje podobne działanie. Taka chemia do basenu ogrodowego zapewnia szybsze, a przy tym mniej radykalne uzdatnianie. Metoda tlenowa bardzo efektywnie i szybko rozbija cząsteczki brudu i klaruje zmętniałą wodę, a sam proces uzdatniania trwa około 60 minut. Takie preparaty do basenu są pozbawione uciążliwej woni chloru, a także przyjazne osobom uczulonym na ten pierwiastek. Zastosowanie tej metody zaleca się również w przypadku wanien czy mini zbiorników z hydromasażem. Tlen aktywny najlepiej stosować regularnie z algicydami, które niwelują powstawanie alg. W tym celu bardzo dobrze sprawdza się Bayrol Soft Easy. Antyglon do basenu ma postać wysoce skoncentrowanego preparatu, który skutecznie zwalcza istniejące ogniska organiczne oraz zapobiega ich powstawaniu. W przypadku pojawienia się wody zielonej, należy zastosować ten środek razem z chlorem szokowym.

Utrzymywanie właściwego pH wody basenowej

Prawidłowy odczyn pH wody podnosi skuteczność działania preparatów pielęgnujących, a także zapewnia środowisko przyjazne dla ludzkiej skóry. Najbardziej optymalna wartość utrzymuje się w przedziale między 7,0 a 7,4. Wysokość pH można sprawdzić za pomocą specjalnego testera, który pozwala na wybór najbardziej odpowiedniego środka - zwiększającego (pH+) lub zmniejszającego (pH-) uzyskany odczyn. W przypadku wartości powyżej 7,7, woda jest zbyt zasadowa. Objawia się to zarówno charakterystycznym zielenieniem, jak i chlorowym zapachem. Należy wówczas obniżyć pH do 7,0 i przeprowadzić chlorowanie. W tym przypadku do zalecanych produktów należy chemia basenowa HTH, na którą składają się m.in. produkty podwyższające i obniżające pH wody. Aby osiągnąć optymalne rezultaty, warto również zastosować tabletki do basenu multifunkcyjne. Środki tego typu łączą w sobie wiele właściwości, ponieważ dezynfekują wodę, zbijają brud w większe cząsteczki oraz zapobiegają powstawaniu glonów. Najlepsza chemia do basenu to jednocześnie taka, która jest prosta w dozowaniu.


Udostępnij ten post← Starszy post Nowszy post →